Většina návrhů je zatím pouze na papíře, ale už existují i prototypy domů, které se z pevné země dokáží během povodní zdvihnout nad hladinu a ochránit tak své obyvatele od ničivých škod. V domě by dokonce měla nadále fungovat elektřina a voda, jejíž přívody architekti uschovali do ohebné nepropustné hadice. Ta se dle potřeby natahuje společně se stoupající vodou a zásobuje dům energií.

Dům stojící na pevné zemi vyplave při povodních na hladinu.

Dům stojící na pevné zemi vyplave při povodních na hladinu.

FOTO: Duravermeerbusinessdevelopment.nl

Tím ale plány společnosti Dura Vermeer, jež se projekty obojživelných staveb zabývá, nekončí. Tým vytvořil návrh celého plovoucího města a s ním i koncepci nového světa. Na základech vyplněných plastovou pěnou by se tak ocitly i silnice a zahrady proslulých holandských tulipánů.

Měnící se město

Spojováním jednotlivých dílů by vznikla plovoucí skládačka a nekonečné možnosti podoby města. Zároveň by se vlastníci domů mohli volně pohybovat v prostoru a volit místo pobytu podle počasí, stavu vody nebo jen momentální nálady.

Projekt podporuje i vláda, uvědomující si nebezpečí záplav stoupající společně s hladinami moří. Návrhy představila firma už v roce 2001 v rámci soutěže Habiforum, od té doby nabírají pouhé vize reálnou podobu. V obojživelných domech už bydlí první nájemníci a plány na další postup se zdokonalují. Holandsko se přesouvá na vodní hladinu.

Kancelář projektuje domy vhodné k životu u vody.

Kancelář projektuje domy vhodné k životu u vody.

FOTO: Archiv firmy duravermeerbusinessdevelopment.nl