Většina návrhů je zatím pouze na papíře, ale už existují i prototypy domů, které se z pevné země dokáží během povodní zdvihnout nad hladinu a ochránit tak své obyvatele od ničivých škod. V domě by dokonce měla nadále fungovat elektřina a voda, jejíž přívody architekti uschovali do ohebné nepropustné hadice. Ta se dle potřeby natahuje společně se stoupající vodou a zásobuje dům energií.

Dům stojící na pevné zemi vyplave při povodních na hladinu.
var data_176129 = [{ alt : "Dům stojící na pevné zemi vyplave při povodních na hladinu. ", description :"Dům stojící na pevné zemi vyplave při povodních na hladinu. ", author : { author : "Archiv firmy duravermeerbusinessdevelopment.nl", authorUrl :"http://www.duravermeerbusinessdevelopment.nl", source : "", type : "dynamic", sourceUrl : "" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/612/176129-top_foto2-b0euk.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/612/176129-original1-b0euk.jpg", width:800, height:450 } }];

Dům stojící na pevné zemi vyplave při povodních na hladinu.

FOTO: Duravermeerbusinessdevelopment.nl

Tím ale plány společnosti Dura Vermeer, jež se projekty obojživelných staveb zabývá, nekončí. Tým vytvořil návrh celého plovoucího města a s ním i koncepci nového světa. Na základech vyplněných plastovou pěnou by se tak ocitly i silnice a zahrady proslulých holandských tulipánů.

Měnící se město

Spojováním jednotlivých dílů by vznikla plovoucí skládačka a nekonečné možnosti podoby města. Zároveň by se vlastníci domů mohli volně pohybovat v prostoru a volit místo pobytu podle počasí, stavu vody nebo jen momentální nálady.

Projekt podporuje i vláda, uvědomující si nebezpečí záplav stoupající společně s hladinami moří. Návrhy představila firma už v roce 2001 v rámci soutěže Habiforum, od té doby nabírají pouhé vize reálnou podobu. V obojživelných domech už bydlí první nájemníci a plány na další postup se zdokonalují. Holandsko se přesouvá na vodní hladinu.

Kancelář projektuje domy vhodné k životu u vody.
var data_176130 = [{ alt : "Kancelář projektuje domy vhodné k životu u vody. ", description :"Kancelář projektuje domy vhodné k životu u vody. ", author : { author : "Archiv firmy duravermeerbusinessdevelopment.nl", authorUrl :"http://www.duravermeerbusinessdevelopment.nl", source : "", type : "dynamic", sourceUrl : "" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/613/176130-top_foto2-qn5bc.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/613/176130-original1-qn5bc.jpg", width:601, height:338 } }];

Kancelář projektuje domy vhodné k životu u vody.

FOTO: Archiv firmy duravermeerbusinessdevelopment.nl