zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Naturathlon povede i přes české území

19.08.2009
Obecné
Příroda
Naturathlon povede i přes české území

Největší ekologicko-sportovní akce v Evropě, Naturathlon 2009, kterou pořádá rakouská Agentura pro ochranu životního prostředí společně s německou Spolkovou agenturou pro ochranu přírody, startuje 19. srpna v 8 hodin v maďarské Šoproni. Peloton více jak dvaceti cyklistů během jedenácti dnů projede šest zemí včetně České republiky a absolvuje 1600 kilometrů dlouhou trasu vedoucí podél evropského Zeleného pásu – Green Belt.

Start Naturathlonu v Šoproni bude mít i svůj symbolický význam, neboť přesně před dvaceti lety zde začaly první demonstrace proti komunistickým režimům východní Evropy. Cyklistická trasa povede účastníky místy, kde ještě před dvaceti lety rozdělovala železná opona Evropu na dvě části. „Green Belt je unikátním odkazem studené války. Původně to bylo 6800 km dlouhé hraniční pásmo, které procházelo dvaceti státy. Toto území je dnes zajímavé jak z hlediska zachovalé přírody, tak i díky své zajímavé historii,“ vysvětluje Daniel Mourek z Nadace Partnerství, která působí jako koordinátor Naturathlonu na českém území.

Už 18. srpna se uskuteční prolog ve Slovinsku, o den později se ze Šoproně vydají cyklisté směr Bratislava a rakouský Hardegg. 22. srpna se peloton konečně dostane na území České republiky, kde bude etapa končit u Lipenské přehrady. Zde jsou pak od tří hodin pro účastníky na programu „vodní radovánky“. Trasa Naturathlonu, jehož letošním patronem je poslední prezident SSSR Michail Gorbačov, vede dále přes Německo až do Francie, kde proběhne slavnostní ukončení letošního ročníku ve Štrasburku, sídle Evropského parlamentu.

„Obce podél hraničního pásma téma železné opony zatím takřka vůbec nevyužívají při propagaci v cestovním ruchu a interpretaci vlastní historie, přestože jeho potenciál – a to především u zahraničních návštěvníků – je určitě velký. Jedním z cílů Naturathlonu je proto hlavně propagace tohoto jedinečného zeleného pásu,“ doplňuje Daniel Mourek.

Více informací: www.naturathlon.eu

Kontakt: Daniel Mourek, manažer Týdne na kole,daniel.mourek@nap.cz,  736 747 361

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí