zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Veletrh ekologických výukových programů letos navštíví 135 lektorů ze 40 organizací z celé republiky

20.08.2009
Ekologické vzdělání a výchova
Veletrh ekologických výukových programů letos navštíví 135 lektorů ze 40 organizací z celé republiky

Čtyřdenní vzdělávací akce (1. až 4. září 2009) nabídne například diskusi s bývalým ministrem školství Ondřejem Liškou, praktické ukázky výukových programů v přírodě, exkurzi na Želivskou přehradu s odborným výkladem nebo přednášky na aktuální témata z oblasti životního prostředí.

Již po šestnácté se sjedou lektoři a učitelé z celé republiky, aby načerpali inspiraci a dozvěděli se o novinkách v environmentální výchově. Lákadlem letošního ročníku akce je především přednáška socioložky Hany Librové, beseda s Ondřejem Liškou a atraktivní prostředí Želivského kláštera na Vysočině, kde se veletrh koná. "Letos je přihlášeno rekordních 135 účastníků z celé České republiky," uvádí Júlia Sokolovičová ze spolupořadatelské organizace Pavučina. "Většina z nich jsou lektoři středisek ekologické výchovy, ale přihlášeni jsou i pracovníci ze správ chráněných oblastí, domů dětí, muzeí a škol."

Základním programem veletrhu jsou praktické ukázky výukových programů, které běžně absolvují třídy ZŠ a SŠ při návštěvě středisek ekologické výchovy a jež v Želivu "absolvují" sami lektoři u svých kolegů. "Letos nabízíme dvacet atraktivních programů, při nichž se mohou účastníci inspirovat novými pedagogickými metodami, trendy a poznatky," vysvětluje Júlia Sokolovičová. "Aktuální témata životního prostředí odrážejí programy zaměřené na globální problémy nebo povodně. Další programy jsou například o zvířatech ve městech, o rostlinách, které změnily svět, nebo o tom, jak vytvářet u dětí pozitivní vztah k hmyzu," dodává Júlia Sokolovičová. Kromě programů se mohou učitelé zúčastnit přednášek, dílen a odborných exkurzí do terénu.

Veletrh vznikl v roce 1993. "Chtěli jsme se navzájem povzbudit a podpořit ve tvorbě ekologických výukových programů," vzpomíná jeden ze zakladatelů ekologické výchovy u nás Aleš Máchal ze spolupořadatelské organizace Lipka. "Původní dvoudenní komorní akce pro pětadvacet lidí z několika organizací se každým rokem účastnilo více a více učitelů. Veletrhu časem přibyl také další rozměr - aktivity určené pro vzdělávání," uzavírá Aleš Máchal, jehož organizaci Lipka navštíví při výukových programech ročně 20 tisíc dětí.

Čas a místo konání akce:

1.-4. září 2009, Želivský klášter (kraj Vysočina, cca 95 km z Prahy, 122 km z Brna a 10 km od Humpolce)

Pořadatelé:

Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina, Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání a občanské sdružení Rezekvítek

Kontakty:

Júlia Sokolovičová, sokolovicova@pavucina-sev.cz, mobil 608 071 134 (hlavní organizátorka)

Kateřina Havránková, katerina.havrankova@lipka.cz; mobil 736 473 732 (PR manažerka)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí