zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyznejte se v pojmech

03.10.2009
Biopotraviny
Vyznejte se v pojmech

Biopotraviny se dají koupit už ve večerce na rohu. Přírodní kosmetika se pomalu dostává i do malých drogérií. Ale jak se vyznat ve značení bioproduktů?

Bio

Za biopotravinu lze považovat pouze takový potravinářský výrobek, který prošel procesem certifikace. Poznáte to na obalu pomocí českého loga pro biopotraviny, zelenobílé bio zebry, a označením bio nebo produkt ekologického zemědělství. Správně označená biopotravina nese i číslo kontrolní organizace, která certifikaci provedla. Současně mohou výrobci používat celoevropskou značku pro biopotraviny. U nebalených produktů, jako jsou ovoce, zelenina nebo pečivo, je prodejce povinen na požádání ukázat certifikát bio kvality.

Přírodní

Označení přírodní, které se často objevuje na kosmetických, ale i potravinářských výrobcích, nemá žádnou oporu v zákoně. Nic spotřebiteli nezaručuje, že si kupuje skutečně přírodní produkt. Tedy nelze se podle tohoto označení řídit při nákupu. "Přírodní" může být i zcela chemický výrobek, který nemá s přírodou nic společného.

Fairtrade

Cílem Fairtrade je dát šanci lidem z rozvojových zemích vymanit se vlastními silami z bludného kruhu bídy a žít důstojný život. Nad užívám známky Fairtrade bdí certifikační a kontrolní asociace Fairtrade Labelling Organizations (FLO). Výrobky Spravedlivého obchodu poznáte mimo jiné podle loga. V současnosti je do programu FAIRTRADE zapojeno téměř 1,5 milionu pěstitelů, zemědělských pracovníků a řemeslníků v 58 zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

CPK

Tato zkratka znamená, že si kupujete Certifikovanou přírodní kosmetiku. Máte tak záruku kvalitního výrobku, který je skutečně přírodního původu. Certifikát je dobrovolný a záleží na výrobci, zda se k němu připojí. Certifikát znamená, že kosmetika obsahuje pouze přírodní suroviny. Naopak nejsou při její výrobě použity ropné produkty, silikony ani geneticky modifikované organismy. Výrobky nejsou testovány na zvířatech a neobsahují suroviny z mrtvých zvířat, jako jsou kolagen nebo glycerin.

Organic

Všechny potravinářské výrobky, které se prodávají v Česku, musí mít na obalu informace v češtině. Pokud si ale koupíte zahraniční produkt, může se na obalu objevit nápis organic a příslušný symbol biocertifikátu.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí