zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ASEKOL: V Libereckém kraji roste zájem o třídění elektroodpadu

02.10.2009
Zpětný odběr
ASEKOL: V Libereckém kraji roste zájem o třídění elektroodpadu

Liberec - V Libereckém kraji roste zájem o třídění elektroodpadu. Jen společnost ASEKOL, která se specializuje na sběr a likvidaci vyřazených počítačů, kancelářské techniky a spotřební elektroniky, získala loni od každého z obyvatel kraje v průměru 1,23 kilogramu odpadu, což představovalo čtrnáctiprocentní meziroční nárůst. Letos předpokládá, že odpadu bude zhruba o sedm procent více. U příležitosti instalace přístřešku pro tento sběr v Liberci o tom informovala Gabriela Setunská ze společnosti ASEKOL.

Nezisková společnost ASEKOL ještě letos ve spolupráci s Libereckým krajem rozmístí ve sběrných dvorech sedmi měst takzvané E-domky, což jsou uzamykatelné plechové přístřešky sloužící k uložení vyřazených spotřebičů. "Domek chrání hlavně před nepříznivým počasím a krádežemi, čímž napomáhá ke zlepšení efektivity sběru a snižuje riziko znečištění ovzduší či půdy nebezpečnými látkami," vysvětlila Setunská. První domek dnes získal Liberec, další poputují například do Turnova, Hrádku nad Nisou, Frýdlantu a Jilemnice.

"Domky budou hlavně ve větších městech, v těch malých mají kontejnery na drobné spotřebiče a svoz většího odpadu organizují jednou nebo dvakrát ročně," řekl ČTK Jaroslav Podzimek, krajský radní pro životní prostředí, jehož resort přidal na projekt půl milionu korun. "Peníze ale nejsou určeny na nákup domků, ty platí ASEKOL, my podporuje hlavně informační kampaň a osvětové akce a soutěže pro veřejnost," upřesnil radní.

ASEKOL je jednou z organizací zajišťujících zpětný odběr vyřazených elektrozařízení. V zemi provozuje zhruba 10.000 sběrných míst a spolupracuje se 3000 měst a obcí. Pro ně znamená spolupráce z firmou výraznou úsporu nákladů za likvidaci vyřazených elektrospotřebičů, kterou by jinak musely platit. Obecním rozpočtům jen v Libereckém kraji tak firma ušetřila téměř 10,8 milionu korun. Staré spotřebiče vybírají také například Ekolamp, který se specializuje na zářivky, a Elektrowin, který zajišťuje sběr takzvané bílé techniky

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí