zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

07.10.2009
Obecné
Krátce - různé

Česká republika, jako jediná ze zemí bývalé východní Evropy v závěru minulého týdne připojila svůj podpis k upozornění Mezinárodní velrybářské komise určenému Islandu, v němž tato organizace a ratifikující státy nesouhlasí s některými postoji bývalé islandské vlády ke komerčnímu lovu velryb a kytovců.

Pět ocenění Stavba roku 2009 a sedm dalších cen rozdali minulý týden v rámci Dnů stavitelství a architektury organizátoři soutěže stavbařů, jejímž vyhlašovatelem je již sedmnáctým rokem měsíčník Stavitel vydavatelství Economia.
Ceny Státního fondu životního prostředí za infrastrukturu získala Národní technická knihovna v Praze a za energetickou úspornost Rodinný dům v Heřmanově Městci.

Evropa začne odebírat plyn z nového plynovodu Konsorcia Nabucco až v roce 2014, a to primárně od Iráku. V roce 2015 by z iráckého Kurdistánu mělo do Evropy přitéci kolem osmi miliard metrů krychlových plynu. V průběhu let 2015 až 2016 bude dalších osm miliard dodáno z Azerbajdžánu. Další plyn by měl pocházet z Iráku, Ázerbájdžánu a Turkmenistánu. Následně by měl Nabucco mít splněnou plánovanou kapacitu, která předpokládá, že přepraví až 31 miliard metrů krychlových ročně. Nabucco je projekt, jež má pevnou podporu celé sedmadvacítky. Hlavní výhodou nového plynovodu je, že zemní plyn bude do Evropy přitékat mimo území Ruska a Ukrajiny. Evropský kontinent je nyní zcela závislý na ruském plynu, který se do střední a západní části Evropy dostává většinou přes Ukrajinu. Spory mezi Moskvou a Kyjevem již v minulosti způsobily několikanásobné přerušení dodávky plynu.

Komisař pro energetiku Andris Piebalgs a komisařka EU pro ochranu spotřebitelů Meglena Kunevová se 29. září v Londýně zúčastnili otevřeného energetického fóra. Toto druhé zasedání je platformou pro provádění a prosazování práv spotřebitelů na trhu s energiemi v Evropské unii. Cílem je zabývat se problémy spotřebitelů, navrhovat praktická řešení a zlepšovat regulační podmínky spotřebitele na finálních trzích. Fórum je organizováno Evropskou komisí a spojuje sdružení spotřebitelů, průmyslu, vnitrostátních regulačních orgánů a národních vládních orgánů v klíčových otázkách, jako je účtování, inteligentní měření spotřeby nebo ochrana zranitelných spotřebitelů. Komise chce podporovat hospodářskou soutěž s elektřinou a plynem s cílem maximalizovat možnost volby spotřebitelů a nadále přispívat k hospodářskému růstu a zaměstnanosti.

Ekologická akvakultura je v porovnání s ekologickým zemědělstvím, kde na úrovni podniků existuje již dlouholetá zkušenost, relativně novou oblastí ekologické produkce. Vzhledem k rostoucímu zájmu spotřebitelů o produkty ekologické akvakultury se dá očekávat narůstající tendence k přechodu akvakulturních jednotek na ekologickou produkci.
Problematiku ekologické produkce živočichů pocházejících z akvakultury a produkce mořských řas řeší nařízení Komise (ES) č. 710/2009 ze dne 5. srpna 2009.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí