zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z investic na ochranu přírody šlo na jihu Čech nejvíce do odpadů

13.10.2009
Odpady
Z investic na ochranu přírody šlo na jihu Čech nejvíce do odpadů

V posledních letech jde na jihu Čech nejvíce peněz z investic do ochrany životního prostředí na zlepšení čistoty odpadních vod. Z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že investoři sídlící v kraji do této oblasti loni investovali 316 milionů korun, což představuje polovinu všech investic do ochrany životního prostředí v regionu.

Podle ČSÚ loni investoři v Jihočeském kraji na zlepšení životního prostředí vynaložili téměř 617 milionů korun. Na ochranu ovzduší bylo vydáno necelých 137 milionů korun, na ochranu a sanaci půdy a podzemních a povrchových vod přes devět milionů korun. Projekty týkající se nakládání s odpady stály 120,5 milionu korun. Na zaplacení akcí zaměřených na životní prostředí se podílely dotace od státu i EU, ale i úvěry a půjčky. Investoři zaplatili 66 procent nákladů.

Na ochranu přírody vynakládaly peníze i instituce, které v kraji nemají sídlo. Celkem byla v regionu provedena opatření za téměř 900 milionů korun. To je zhruba o 124 milionů více než v roce 2007. Nejvíce za posledních pět let bylo do ochrany životního prostředí investováno v roce 2004, tehdy činila celková výše investic 977,7 milionu korun.

Zřejmě největší investicí do rekonstrukce kanalizací a čistíren za poslední roky je rekonstrukce kanalizační sítě v Táboře za 321 milionů korun. Začala letos v květnu a má zlepšit odvádění odpadních a dešťových vod, a tím usnadnit i jejich čištění.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí