zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Korejské státy jednaly v Kesongu o předcházení povodním

15.10.2009
Povodně
Korejské státy jednaly v Kesongu o předcházení povodním

Soul/Kesong - Severní Korea vyjádřila lítost nad smrtí šesti Jihokorejců, které minulý měsíc při táboření v blízkosti společné hranice spláchla vlna vody vypuštěné ze severokorejské přehrady. Zástupci obou zemí jednali v Kesongu o předcházení podobným incidentům. Informovala o tom agentura AP.

Vypuštění vody ze severokorejské přehrady do řeky Imdžin, kterému nepředcházelo žádné varování jižního souseda, vyvolalo záplavy, v nichž se utopilo šest Jihokorejců. Během dnešního setkání ve společné průmyslové zóně v severokorejském Kesongu KLDR vyjádřila nad tímto případem lítost a uvedla, že musela vypustit vodu z přehrady, aby zabránila větší katastrofě.

"Je politováníhodné, že došlo k nezamýšleným obětem na životech," řekl jihokorejským představitelům šéf severokorejské delegace.

Dnešní rozhovory se uskutečnily v době, kdy panují obavy, že se Severní Korea připravuje na další sérii raketových testů, které provedla už v pondělí u svého východního pobřeží.

Testy raket vnímají analytici coby snahu Pchjongjangu vylepšit si vyjednávací pozici před obnovením rozhovorů o problematickém severokorejském jaderném programu, k němuž KLDR v poslední době vyjádřila ochotu. Odpalování raket slouží coby připomínka schopnosti KLDR otřást regionální bezpečností, ale zároveň nejsou dostatečným ohrožením, aby rozhovory zmrazily.

Oba korejské státy spolu vedly válku v letech 1950 až 1953, která skončila jen příměřím, nikoli mírovou dohodou, což znamená, že Jižní a Severní Korea jsou stále technicky ve válečném stavu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí