zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový ropovod ohrožuje zásoby pitné vody

09.11.2009
Havárie
Pitná voda
Nový ropovod ohrožuje zásoby pitné vody

Žitným ostrovem, největší zásobárnou pitné vody ve střední Evropě, má vést ropovod. Slovensko souhlasí s rakouským návrhem propojení rafinerií Slovnaft a Schwechat. Rakousko o výstavbu ropovodu usiluje řadu let. Chce dopravovat ropu přímo z Ruska, aby snížilo svou závislost na transportech z jiných zemí.

Výstavbu má zabezpečit slovenský Transpetrol a rakouská OMV. Propojení bude dlouhé 60 kilometrů, z toho 12 povede přes území Slovenska. Přepravní kapacita se bude pohybovat od 2,5 do pěti milionů tun ropy ročně. Rakousko zároveň vybuduje na svém území pro potřeby Slovenska zásobník ropy s kapacitou zhruba 75 tisíc tun.

Minulá vláda rakouské snahy odmítla. Vzala v úvahu, že plánovaná trasa vede přes území s nejvyšším stupněm ochrany přírody. Navíc v těsné blízkosti Petržalky - největší bratislavské městské části.

Odmítnuté argumenty

Ministr hospodářství Lubomír Jahnátek nedávno oznámil, že přípravné práce by měly být zahájeny začátkem příštího roku. Samotná stavba pak v roce 2012.

Je přesvědčen, že propojení je pro Slovensko velmi důležité z hlediska energetické bezpečnosti. "Cílem projektu je to, že v případě krize máme okamžitou náhradu a dokážeme sem přepravit až 3,5 milionu tun ropy," prohlásil. Energetici mu oponují. Podle nich je naprosto nereálné, aby nový ropovod představoval zálohu při výpadcích ruských dodávek ropy.

Proti návrhu jsou především ekologové a vodaři. Potrubí s ropou jsou, přes všechna technologická opatření, podle jejich názoru pro zásobárnu vody nebezpečná. Upozorňují na skutečnost, že území je v pátém, nejvyšším stupni ochrany přírody, který takové aktivity vylučuje.

"Případná havárie by měla katastrofální dopady na kvalitu podzemních i povrchových vod," napsal před čtyřmi lety za bývalé vlády resort životního prostředí ve stanovisku, proč ropovod přes Žitný ostrov nechce povolit. Ministr Jahnátek však výhrady odmítl.

Pokoutný návrh

Ministerstvo se přesto chtělo pojistit. A šlo na to opravdu zvláštním způsobem. Prostřednictvím poslance Petra Pelegriniho (Směr) předložilo nečekaně v Poslanecké sněmovně návrh novely zákona o ochraně přírody.

Podle ní měla být Žitnému ostrovu odebrána výsada nejvyšší ochrany. Ve jménu staveb ve strategickém veřejném zájmu, za kterou je pokládán i ropovod. Hladinu veřejného mínění rozbouřil postup nejsilnější koaliční strany do takové míry, že poslanec nakonec návrh stáhl.

Šance na stavbu ropovodu, ale Rakousko stále má. Další novelu o ochraně přírody připravil vicepremiér Dušan Čaplovič. Obsah zatím není známý, ale kabinet ho má posuzovat jako přednostní, naléhavou věc.

AUTOR: Renata Havranová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí