zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Špatně a málo investujete do zelené energie, varuje NKÚ ministry

23.11.2009
Energie
Špatně a málo investujete do zelené  energie, varuje NKÚ ministry

Vláda si musí vzít vážné poučení z nové zprávy NKÚ, podle které dosavadní státní dotace na zelenou energetiku jsou nedostatečné a špatně připravené, varovalo Hnutí DUHA. Ministři dnes jednají o výsledcích prověrky. Kontrolní úřad uvedl, že nedojde-li k vylepšením, České republice se nepodaří vyrábět z obnovitelných zdrojů 8 % elektřiny, jak plánovala - a jak by snadno mohla.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
"NKÚ má pravdu. Staré dotační programy pro zelenou energetiku byly špatně připravené, nedomyšlené, chaotické, slabé a naprosto nedostatečné. Zbytečně tak vyhazujeme dobré příležitosti. Zateplování domů či zelená energie by mohly srazit exhalace, dovoz plynu i rodinné účty za energii. Hodně se to zlepší přechodem od přímých dotací k tržním programům, jako je nový zákon o obnovitelných zdrojích energie, a chytrými grantovými projekty typu Zelené úsporám. Ale podobných potřebujeme mnohem více."

Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně - krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. Více na www.velkavyzva.cz.


Kontakt: Martin Sedlák, tel: 737 128 471, e-mail: martin.sedlak@hnutiduha.cz


Poznámky:

o Česká republika spotřebuje na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu asi o polovinu více energie než 15 států staré EU.

o Zateplování domů u nás má možnosti, které jsou pětapůlkrát větší než energie z uhlí, které bychom získali kontroverzním rozšiřováním dolů na Mostecku a bouráním dalších obcí. Zateplení by snížilo závislost na špinavém uhlí i dováženém plynu z Ruska.

o Český průmysl může už se současnými technologiemi snížit spotřebu energie o čtvrtinu - to je ekvivalent dvou a půl atomových elektráren v Dukovanech.

o Pačesova komise spočetla, že obnovitelné zdroje energie by mohly během několika desetiletí zajišťovat 50 terawatthodin elektřiny, to je asi 80 % současné české spotřeby.

o České obnovitelné zdroje mohou výhledově dodávat 171 petajoulů tepla, tj. bezmála polovinu současné spotřeby.

o České solární elektrárny už nyní vyrábějí elektřinu pro 40 tisíc domácností. Exhalace oxidu uhličitého snižují o ekvivalent 48 tisíc osobních aut.

o Náklady na postavení solární elektrárny prudce klesají - jen letos se propadly o 20 %. Jedna kilowatthodina větrné elektřiny stojí pětinu toho co před dvaceti lety.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí