zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vítězové: Pramenitá voda a ovocná šťáva

24.11.2009
Biopotraviny
Vítězové: Pramenitá voda a ovocná šťáva

Nová Pláň, Sosnová - Dva nápoje z našeho regionu uspěly v soutěži o nejlepší potravinářský výrobek roku v Moravskoslezském kraji.

Soutěž o nejlepší potravinářský výrobek Moravskoslezského kraje odstartovala v červnu, nyní už konečně byla slavnostně oznámena desítka nejlepších pokrmů a nápojů. Probojovala se do ní také voda z pramenů v Nové Pláni, ovocná šťáva ze Sosnové se stala vítězem.

Hodnotila se chuť i obaly

Do soutěže se přihlásilo celkem čtyřicet tři výrobků z celého Moravskoslezského kraje. Vytříbené jazyky znalců hodnotily pekařské i cukrářské výrobky, studenou kuchyni, alkoholické i nealko nápoje, masné výrobky či ovoce a zeleninu.

U každé potraviny hodnotili porotci různá kriteria jako chuť, vzhled, vůni, originalitu výrobku či použitý materiál, způsob výroby, ale také obalovou techniku.
Porotci potraviny bodovali na škále od bezcenné nuly až po absolutní desetibodové špičky.

Kraj má co nabídnout i v potravinářství

Druhý ročník soutěže

vyvrcholil v pátek slavnostním vyhlášením výsledků na ostravském Gastrofestivalu.

Hlavní slovo ke zhodnocení soutěže si převzal náměstek hejtmana kraje Miroslav Novák: "Obliba regionálních výrobků v České republice vzrůstá. Jsem proto rád, že Moravskoslezský kraj mohl finančně a organizačně podpořit soutěž, která pomůže prezentovat regionální výrobce potravin a prodej jejich produktů. Dosud byl Moravskoslezský kraj vnímán především jako průmyslový region, ale ukazuje se, že má co nabídnout i v oblasti potravinářství,"

Dva nápoje, dvě první místa

Z potravinářských výrobků, které do soutěže přihlásili výrobci z Bruntálska a Krnovska, si prvenství v kategorii nealkoholických nápojů vybojovala Kojenecká voda z jesenických pramenů, která se stáčí v Nové Pláni. Svou kvalitou voda oslovila porotce natolik, že jí udělili první místo.

Největším překvapením bylo vyhlášení absolutního vítěze soutěže, kterým se stal BIO výrobek Vitaminátor, který tvoří stoprocentní přírodní šťáva. Ta se vyrábí v Sosnové a stala se nejen vítězem v sekci biopotravina, ale také absolutním vítězem letošního ročníku soutěže a držitelem certifikátu s právem trvale používat označení Potravinářský výrobek Moravskoslezského kraje.

Zdroj: Bruntálský a krnovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí