zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát vyzve své občany, aby kupovali místní potraviny

10.12.2009
Biopotraviny
Stát vyzve své občany, aby kupovali místní potraviny

Projekt Potravinářské komory je úzce propojen s ekologií. Spustí se příští rok, bude stát desítky milionů korun.

Potravinářská komora spustí příští rok nový projekt na podporu českých potravin. Například v obchodních domech bude možné nakupovat v "regionálním koutku" nejrůznější krajské speciality, jež ponesou i jednotné označení "regionální potravina".

Na programu, který spočívá v dotacích na propagaci vybraných produktů, budou spolupracovat i Agrární komora, kraje a ministerstvo zemědělství. Ministerstvo s kraji pro akci také uvolní peníze, půjde ročně o desítky milionů korun.

"Evropská unie nepovoluje propagovat potraviny na státní úrovni, například jako české nebo německé. Ale přes regiony tu šance je, a toho už využívají i okolní země," vysvětluje prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Změní se také přidělování značky kvality Klasa domácím potravinám - vybrané výrobky budou soutěžit o "regionální Klasy".

Šéf asociace krajů, jihomoravský hejtman Michal Hašek, upozorňuje, že při kampani budou kraje zdůrazňovat i ekologický přínos nového projektu. "Spotřebovat zboží co nejblíže místu, kde se vyrobí, znamená také zásadně snižovat energetické náklady na jeho přepravu, šetřit životní prostředí," říká Hašek.

AUTOR: Martin Mařík
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí