zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi kladou při výběru vánočních dárků důraz na etiku, ekologii a charitu

12.12.2009
Obecné
Zdraví
Češi kladou při výběru vánočních dárků důraz na etiku, ekologii a charitu

Téměř čtyři pětiny Čechů jsou ochotny při výběru vánočních dárků bojkotovat výrobky z etických, humánních a ekologických důvodů. Vyplývá to ze středečních výsledků průzkumu výzkumné agentury Market Gap.

Nejčastějším důvodem, proč určitý dárek nekoupit, je možnost, že na jeho výrobě pracovaly děti. Tento fakt vadí zhruba každému druhému Čechovi. Týrání zvířat při produkci výrobku vadí 48 procentům respondentů. Případné porušování lidských práv při výrobě dárku pak vadí 44 procentům dotazovaných.

Jedna pětina respondentů průzkumu pak odpověděla, že etické důvody její nákup vánočních dárků neovlivňují.

Z průzkumu také vyplývá, že polovina respondentů při nákupu hledí i na to, zda koupí dárku podpoří charitativní organizaci.

"Češi jsou poměrně uvědomělými spotřebiteli, kteří přihlížejí k původu produktů, jež nakupují," prohlásil Stanislav Adámek, marketingový stratég společnosti Market Gap. "Jsou ochotni nejen bojkotovat výrobky ze zemí, kde dochází k porušování lidských práv nebo zneužívání dětské práce, ale také si rádi zakoupí produkty nebo služby, prostřednictvím kterých lze podpořit charitu či určitou organizaci," dodal Adámek.

Autor: Tereza Peprníková

A proto nakupujte na www.EKOzbozi.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí