zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Příprava dálnice D1 Říkovice - Přerov se zastavila

23.12.2009
Příroda
EIA
Příprava dálnice D1 Říkovice - Přerov se zastavila

Řízení o povolení výjimky k zásahu do biotopů skončilo předčasně

Nezdarem Ředitelství silnic a dálnic ČR skončilo téměř roční správní řízení o povolení výjimky k zásahu do biotopů 11 ohrožených druhů organismů v trase dálnice D1-0136 Říkovice - Přerov, které probíhalo na Krajském úřadě Olomouckého kraje. Investor zcela nečekaně v odvolacím řízení svou žádost stáhnul a tím si uzavřel cestu k rychlému získání stavebního povolení. Řízení se účastnily i Děti Země, které proti povolené výjimce podaly v květnu odvolání a čekaly na rozhodnutí MŽP. Další příprava se tak zastavila.

"Zcela ojediněle se stává, že by ŘSD ČR bralo své žádosti o vydání potřebných rozhodnutí zpět, protože na každé z nich vždy spěchá, takže pro nás je to obrovské překvapení," uvádí Miroslav Patrik z Dětí Země.

Obdobné řízení probíhá rovněž od ledna 2009 u Správy CHKO Litovelské Pomoraví. Ta sice v říjnu výjimku k zásahu do 11 biotopů silně a kriticky ohrožených druhů organismů povolila, ale Děti Země se rovněž jako v případě 11 ohrožených druhů proti ní odvolaly. Spis nyní zkoumá Ministerstvo životního prostředí v Olomouci. Zda ŘSD ČR i tuto druhou žádost stáhne není zatím zřejmé.

Podle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny mají být tyto výjimky povolovány před umísťováním staveb. Úsek dálnice D1-0136 Říkovice - Přerov i úsek D1-0137 Přerov - Lipník nad Bečvou byly ale v rozporu s tímto zákonem umístěny bez těchto výjimek. Krajský soud v Ostravě také proto územní rozhodnutí pro úsek D1-0137 na základě žaloby Občanského sdružení Krajina Dluhonice v září 2007 zrušil a Nejvyšší správní soud kasační stížnost olomouckého krajského úřadu před několika dny zamítnul.

"Jelikož na oba tyto úseky dálnice D1 stejně nejsou na příští dva roky žádné peníze, tak se asi ani nespěchá se získáváním všech potřebných rozhodnutí," domnívá se Patrik

Potřebné kontakty:

1) KÚ Olomouckého kraje, odbor životního prostředí: vedoucí Ing. Josef Veselský - telefon 585 508 402
2) Správa CHKO Litovelské Pomoraví: vedoucí Ing. Michal Servus - telefon 585 344 156-7
3) Ministerstvo životního prostředí v Olomouci: ředitel Bc. Ing. František Ondráš - telefon 585 700 950

Odkaz na internetové stránky:

Další soudní prohra krajského úřadu v Olomouci o D1 (TZ, 09.12.09)
www.detizeme.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí