zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve sněmovně budou pít "férovou" kávu

05.01.2010
Zemědělství
Zdraví
Ve sněmovně budou pít  férovou  kávu

Tři roky po biobagetách se na Malé Straně objeví fair trade káva. Na ní se svou prací nepodílely děti.

Poslanecká sněmovna rozhodně nemá pověst vstřícné, trendy udávající instituce. Možná i proto se její šéf rozhodl jít s dobou a udělat něco proti dětské práci a chudobě ve třetím světě. A tak se letos začne v bufetech horní komory parlamentu prodávat fair trade káva

"Musíme vysvětlit zaměstnancům a zákonodárcům, že kafe bude o něco dražší, ale to snad nebude problém," říká sněmovní kancléř Petr Kynštetr.

Kdy přesně začnou na Malé Straně servírovat férově vyrobený černý nápoj, ještě není jasné. "V roce 2010 to ale určitě bude," dodal Kynštetr.

Jeho formální nadřízený, předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), sice o plánu nic neví, ale nebrání se mu: "Já tyhle aktivity podporuji. Kdyby někdo přišel za mnou, také bych se snažil mu vyjít vstříc."

Tím někým je propagátorka fair trade výrobků v Česku Lenka Černá z plzeňské společnosti Excellent. "Oslovila jsem pana Kynštetra, zda by ve sněmovně nechtěli prodávat fair trade kávu, a on přislíbil, že to zkusí zařídit," vysvětluje žena, která žila několik let v africké Ugandě a v minulosti také řídila humanitární projekt Adopce na dálku.

Dosud firma, pro niž Černá pracuje, čas od času postavila v parlamentu informační stánek a nabízela v něm kávu či sušenky, jež pocházejí z malých farem v Africe, Jižní Americe nebo Asii. "Kiosek máme párkrát do roka i na ministerstvu zahraničních věcí. Jinak ale české úřady fair trade moc nepodporují," stýská si vystudovaná ekonomka.

V západní Evropě má přitom fair trade podobný zvuk jako biovýrobky. Především pak v zemích Beneluxu, v Británii, Švýcarsku či v Rakousku. Ostatně v Evropě se prodají asi dvě třetiny celosvětové fair trade produkce, tedy zboží asi za dvě miliardy eur. Od roku 2000 servírují výhradně férovou kávu a čaj v europarlamentu.

"V Česku se v posledních letech podařilo prosadit bio, ale fair trade je tak deset let pozadu," říká Pavel Chmelař, ředitel občanského sdružení Společnost pro fair trade.

Jím vedená organizace by ale letos ráda začala v Česku udělovat mezinárodní certifikáty Fairtrade Town - dostanou je radnice, které kladou důraz na ekologii a lidská práva.

Jako příklad zmiňuje Chmelař náměstka brněnského primátora Martina Andera. Jeho "rodní" zelení mají podporu fair trade v popisu práce. Když partaj na počátku prosince 2009 po tři dny schůzovala v brněnské hale Morenda, v zákulisí byly k mání právě férové pochutiny.

Šéf zelených Ondřej Liška musí mít z toho, že do sněmovny míří fair trade nápoje, radost. Už v roce 2007, když se mu podařilo do sněmovních bufetů protlačit biobagety a biosýry, pro ně horoval: "Pevně doufám, že se ve sněmovně už brzo bude servírovat fair trade káva a čaj."


AUTOR: Luboš Kreč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí