zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cameronův film je prý povrchní i skrytě rasistický

16.01.2010
Příroda
Cameronův film je prý povrchní i skrytě rasistický

Zatímco ve světě se na film Avatar hrnou do kin davy, Vatikán tento nový americký snímek režiséra Jamese Camerona, který se o víkendu stal druhým komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob hned po Titaniku, neoslnil. Vatikánský deník L´Osservatore Romano i vatikánský rozhlas usoudily, že film má i přes své novátorské vizuální efekty "prosťáčkovskou" zápletku a nabízí povrchní ekologické poselství. A co je hlavní - flirtuje se zbožněním přírody jako s náhražkou náboženství.

"Spousta ohromující, okouzlující technologie, ale málo opravdových emocí," napsal L´Osservatore Romano, který ve svém nedělním čísle věnoval tomuto filmu tři články.

Vatikánský rozhlas označil snímek za "spíš neškodný", ale dodal: "Pochybujeme, že je to dědic těch mistrovských děl sci-fi, která - kvůli něčemu jinému, než jsou speciální efekty - poznamenala dějiny filmu."

Avatar se dočkal výtek také ze "světských" pozic. Ačkoliv film proti sobě klade chamtivé pozemšťany a ušlechtilé divochy, překvapivě sklidil kritiku za to, že skrývá rasistické téma. Příběh bílého hrdiny, jenž spasí primitivní domorodce, kvůli tomu kritizuje nepočetná, ale hlasitá skupina lidí, napsala agentura AP.

"Jaké to je, zradit vlastní rasu?" ptá se ke konci filmu bílý zloduch bílého hrdiny vtěleného do podoby modrého mimozemšťana. Nejen z komentářů na internetu však zaznívá, že Avatar je "fantazie o rase vyprávěná pohledem bělochů", která "potvrzuje bajku o bílém mesiáši".

Šéfredaktorka webu o science fiction io9.com Annalee Newitzová Avatar přirovnala k nedávnému filmu District 9 o bělochovi, který se stane mimozemšťanem a pomáhá ostatním mimozemšťanům se osvobodit, nebo k filmu Duna z roku 1984, ve kterém se běloch stane mimozemským spasitelem. "Kdy už bílí přestanou dělat takové filmy a začnou o rase přemýšlet jiným způsobem?" ptá se Newitzová, která je běloška.

Černošský profesor zabývající se filmem Donald Bogle říká, že rozumí, proč by Avatar mohl vadit. Film podle něj není rasistický, ale "neosvobodil se ještě ze starých hollywoodských tradic, ze starých vzorců". Lidi však podle něj možná přesto přinutil přemýšlet o rase.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí