zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Předběhněte přírodu, ať se vaše kuchyň zazelená

14.02.2010
Ekologické stavění, bydlení
Předběhněte přírodu, ať se vaše kuchyň zazelená

Také už vám dlouhá, šedivě ponurá zima leze krkem? A plánujete k tomu novou kuchyň nebo rekonstrukci té staré? Máme pro vás nápad... Nechte svou kuchyň jarně zazelenat. Zelená barva je totiž pořád moderní a vaší kuchyni dodá šmrnc.

Proč je zelená dobrá?

Zelená barva prožívá velký boom, zvláště pokud jde o její světlejší odstíny. Je barvou velmi příjemnou a pohodovou, protože je symbolem přírody, klidu, naděje a rovnováhy. A proč letí hlavně světlejší tóny? Příliš ostré odstíny totiž jsou agresivní a namáhají oči. Pohled na světle zelenou pomáhá k regeneraci a načerpání nových sil, a také působí uklidňujícím dojmem. Nelze ale samozřejmě mít kuchyň zelenou od podlahy až ke stropu, nejlépe je kombinovat ji s jinými barvami. Zelená například skvěle ladí s černou, bílou a stříbrnou či s šedou a barvou přírodního dřeva.

Proč je zelená dobrá? Proč je zelená dobrá?

Jak ladit barvy?

Podstatné určitě je, jakou má každá kuchyně polohu, kolik v ní je přirozeného světla a zda se jedná o uzavřenou nebo otevřenou místnost. Je-li kuchyně propojena s obývacím prostorem, neměly by se barvy obývacího a kuchyňského prostoru přebíjet nebo příliš rušit, ale naopak měly by spolu ladit jak na nábytku a zařízení, tak na stěnách. Každé místnosti by měly dominovat maximálně dvě hlavní barvy, od nichž se odvíjí další barevné nuance. Určitě platí, že v jednoduchosti je síla. Můžete zvolit i shodné barvy pro obě části - obývací i kuchyňskou, s tím, že akcenty i dekorační prvky v každé z nich budou barevně rozdílné, ovšem ladící s interiérem i stylem. Když je kuchyně samostatná, je vše jednodušší. Barevná volba samostatné kuchyně totiž tolik neruší barvy ostatního interiéru bytu či domu. Ale i tady je nutno s barvou přihlížet k velikosti místnosti, její poloze, stylu, designu nábytku a celé kuchyně. Pokud si nejste jisti, určitě se poraďte raději s odborníky.

Vždy není třeba razantních změn, postačí i na zeleno natřená dřevěná police s několika svěžími dekoracemi. Bílou kuchyňskou linku vyzdvihnou stěny natřené na sytě zeleno!

Ideální kombinace neexistuje

Obecně ideální barevní kombinace barev vlastně neexistuje. Vždy jde především o individuální vkus a odvahu experimentovat. Když k neutrální barvě (šedé, bílé) přidáte třeba například mátově nebo hráškově zelenou, bude to opravdu skvělá variace. Ovšem není zapotřebí razantních změn, někdy postačí jen drobná úprava. Chcete-li kuchyni vymalovat, ideální je ladit barevně třeba jen jednu stěnu, ostatní nechat neutrální - např. bílé. K tomu přidat již zmiňovaných pár prvků,drobností a dekorací a máte vyhráno.

Zelená a modrá, pro blázna dobrá?Zelená a modrá, pro blázna dobrá?

Jistě tuhle dětskou říkačku dobře znáte. Kde se vzala, asi těžko zjistíme, každopádně je zcela nepravdivá. Zelená a modrá mohou vytvořit velmi zajímavou kombinaci, zvlášť když je doplní bílá nebo šedá. Důkazem toho je třeba retro kuchyň na našem posledním obrázku. Jak se vám líbí?

Text: Pavla Zigová
Foto: gorenje.co.uk; 4.bp.blogspot.com; thekitchendesigner.org

Zdroj: www.kuchyne.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí