zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonští velrybáři zajali novozélandského ekologického aktivistu

17.02.2010
Japonští velrybáři zajali novozélandského ekologického aktivistu

Japonští velrybáři zadržují na jednom ze svých plavidel u břehů Antarktidy novozélandského aktivistu, který na palubu lodi vylezl s úmyslem zatknout jejího kapitána a předat velrybářům účet za potopení jedné z lodí aktivistů. Informovala o tom dnes agentura AP.

Japonští a novozélandští diplomaté se sešli, aby projednali další postup ohledně aktivisty Petera Bethuna, který vyšplhal na palubu lodi v údajné snaze zatknout jejího kapitána. Posádce předal také účet na tři miliony dolarů (57 milionů korun) za plavidlo Ady Gil, které se potopilo v lednu po srážce s lodí japonských velrybářů.

Mluvčí japonské vlády naznačil, že Bethune by mohl být převezen do Japonska a tam by mohl být podroben výslechu. "Jednáme na základě tohoto předpokladu. Dolaďujeme detaily, jak může být celá záležitost řešena podle japonských zákonů," uvedl mluvčí. Aktivistovi tak hrozí vězení a pokuta až 1100 dolarů.

Vniknutí na loď velrybářů je zatím posledním incidentem při potyčkách mezi ochránci zvířat a lovci velryb, kteří v antarktických vodách loví kytovce v rámci údajného vědeckého programu. Obě strany mezi sebou bojují vodními děly, lasery i moderními akustickými zbraněmi. Několik plavidel již bylo při střetech poškozeno a zatím nejhorším incidentem bylo potopení lodi Ady Gil letos v lednu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí