zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krb třeba i v paneláku a se skutečným ohněm

21.02.2010
Vytápění, zateplení
Krb třeba i v paneláku a se skutečným ohněm

Pokud oželíte klasické praskání ohně a vůni spalovaného dřeva, pak můžete
mít krb třeba v panelovém domě nebo v koupelně

. Stačí jen dostatek místa
. Žádný komín ani povolení k tomu nepotřebujete. Mluvíme teď o krbech spalující na místo dřeva metylalkohol, který nevytváří zplodiny v takové míře, že by je bylo nutné odvádět do komína.

Krb v paneláku? Je to vlastně něco jako větší petrolejová lampa, pouze s tím rozdílem, že místo knotu je tady ohniště, ve kterém se spaluje metylalkoholové palivo. To nepraská a nevoní tak, jako dřevo a jeho oheň vypadá na první i druhý pohled také trochu jinak, ale jedná se o opravdové plameny, které jsou schopné vyhřívat místnost a fungovat jako doplňkový zdroj tepla. Výrobce uvádí pouze jedinou hodnotu a tou je výhřevnost 3 až 4 kW s tím, že metylalkoholový krb dokáže temperovat místnost o velikosti až 42m2 (což je údaj dost vágní, neboť neuvádí objem místnosti, ale pouze velikost její podlahové plochy).

Krb v paneláku? Cena a provoz

Ceny metylalkoholových krbů se pohybují od necelých 26 000Kč. Americký výrobce, který je současně majitelem patentu, se logicky orientuje na takové zákazníky, kteří nemají možnost využití komfortu konvenčního krbu s otevřeným ohněm. Nabízí proto i rozměrem malé a ploché krby ( 80x75, hloubka 25 cm ) určené třeba právě do obývacího pokoje panelového bytu
.

I metylalkoholový krb svým hořením spotřebovává kyslík a žádná energie, tedy ani tepelná, neexistuje sama o sobě bez příčiny a následku. Pokud se hovoří o hoření paliva bez zplodin a bez nutnosti odvádět je komínem, pak se tím říká, že zplodin je málo, nikoliv že neexistují. V nevětratelné či špatně větratelné místnosti jistě nebude vhodné takový krb používat.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí