zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zájem o výsadby stromů je obrovský

12.03.2010
Příroda
Zájem o výsadby stromů je obrovský

Celkem 69 žádostí o grant na jarní výsadby stromů obdržel program Strom života Nadace Partnerství. Grantová komise z nich vybrala šestnáct, které Nadace Partnerství podpoří částkou v celkové výši 250 tisíc korun, získanou z výtěžku celostátní ankety Strom roku. Nejvíce se na jaře bude sázet ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji. Aktivity programu Strom života v letošním roce spolufinancuje Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí částkou 5,5 milionů korun.

Každý, kdo v minulém roce podpořil finalisty ankety Strom roku, přispěl do veřejné sbírky, jejíž výtěžek je věnován na letošní výsadby. "Díky zapojení tisíců lidí do soutěže o nejsympatičtější strom budou na jaře moci sázet zástupci obcí, škol nebo neziskových organizací šesti krajích České republiky. Další část prostředků z veřejné sbírky rozdělíme mezi žadatele na podzim 2010," uvádí Hana Zuchnická z Nadace Partnerství.

Díky finanční podpoře se na jaře například obnoví ovocné aleje podél polních cest a cyklostezek, vysadí stromy v okolí pražského mateřského centra, ivančické rekreační zóny nebo na zbyslavské návsi. Do výsadeb se zapojí žáci základních a mateřských škol, kteří tak mají možnost získat praktické znalosti o výsadbě, růstu a nárocích stromu. Obyvatelé vesnic mohou výsadeb využít také k prohlubování a utužování dobrých sousedských vztahů. "Při výběru projektů klademe největší důraz na zapojení veřejnosti. Když si lidé stromy sami vysadí, získají k nim bližší vztah a začnou si jich více vážit," říká Hana Zuchnická.

Dalším kritériem, které komise u jednotlivých projektů posuzovala, byl správný výběr stanovištně vhodných druhů dřevin. "Tím, že upřednostňujeme původní druhy dřevin namísto exotických, podporujeme zachování přírodní rozmanitosti české krajiny," dodává Zuchnická. Právě udržování přírodní rozmanitosti je hlavním tématem letošního Mezinárodního roku biodiverzity. Ubývání biodiverzity, tedy rozmanitosti živých organismů, je totiž jedním z nejvážnějších globálních problémů současnosti. Nadace Partnerství se k šíření myšlenky ochrany rozmanitosti přírody přidala svými aktivitami v programu Strom života.

Více informací ráda poskytne:
Ing. Hana Zuchnická, projektová koordinátorka programu Strom života
e-mail: hana.zuchnicka@nap.cz, tel: 515 903 131

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí