zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci bádají, zda odchované kachny neohrožují ty původní

07.04.2010
Příroda
Vědci bádají, zda odchované kachny neohrožují ty původní

PLZEŇ - V české přírodě se množí atypicky zbarvené a prokřížené divoké kachny, což je podle některých ornitologů vliv masivního vypouštění uměle odchovaných kachen myslivci. Zda je tomu opravdu tak, ověřují přírodovědci. Řekl to Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů, který dlouhodobě sleduje zimování vodního ptactva na řekách v Plzeňském i Karlovarském kraji.

Vědci se snaží zjistit, zda a do jaké míry ovlivňuje původní populaci kachny divoké dlouhodobé vypouštění uměle odchovaných kachen. "Dokonce jsem totiž slyšel i teorii, že původní populace kachny divoké je z našich rybníků těmito polokrotkými jedinci vytlačována, částečně promořena a zdegenerována," uvedl Makoň.

Problémem se podle Makoně několik let zabývá i Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. "Spolu s kolegy z kroužkovací stanice Národního muzea jsme při odchytu kachen v Plzni na Berounce několikrát nabírali i krevní vzorky právě na DNA," dodal.
"Trochu jiná" kachna

Ochránci doposud sice připouštěli, že je nějaká divoká kachna světlejší, drobnější a "trochu jiná", ale odmítali, že by se v přírodě objevovaly kachny půl na půl s kachnou domácí.

O tom, do jaké míry je to problém a jak moc je původní populace divokých kachen vlastně ohrožena, se zatím vedou pouze teoretické debaty.

Podle Makoně se teprve uvidí, co konkrétního přinesou jednotlivé výzkumy a projekty. Fotografie nezvykle zbarvených kachen pořídili někteří ornitologové.

"Kolega Bohumil Mášek velice pěkně nafotil několik atypicky zbarvených kachen divokých na řece Ohři v Karlových Varech," řekl Makoň.

Podobné fotografie už získali ochránci zvířat například od Karla Machače z Tachovska a Václava Kováře z Plzně-jihu. Divoké kachny nyní začínají hnízdit, na zimovištích už nejsou vidět.


Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí