zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda

11.04.2010
Voda
Voda

Představujeme vám fotografický projekt Aleny Dvořákové a Viktora Fischera VODA. Autoři sami o vodě říkají:

Přítomnost vody všude okolo nás ani nevnímáme. Při práci na našem minulém dlouhodobém projektu Misie jsme však postupně pracovali v místech, kde jsme si plně uvědomili její skutečný a zásadní význam pro náš život. Voda se v celosvětovém měřítku stále více dostává do popředí zájmu. Současné světová lidská populace užívá 54 % všech dostupných zásob sladké vody a do roku 2025 se tento podíl má zvýšit jen růstem populace až na 70 %. Jestliže však současně budou zachovány rostoucí trendy spotřeby vody, lidstvo bude za 25 let užívat až 90 % vodních zdrojů.

Nedostatek sladké vody se již v současné době řadí za klimatické změny na druhé místo mezi největšími riziky dalšího vývoje lidstva. 21. století je označováno jako století válek o vodu. Je registrováno více než sto ohnisek možných konfliktů, od devadesátých let minulého století se otevřeně hovoří o světové vodní krizi. Světový průmysl produkuje ročně až 500 mil. tun těžkých kovů, odpadních znečištění organickými látkami. V rozvojových zemích je 70 % průmyslových odpadů vypouštěno do vod bez čištění. Nadměrné užívání a znečišťování se zákonitě projevuje na stavu řek, jezer i na stavu vodních a na vodu vázaných ekosystémů. Polovina z 500 největších světových řek je velmi silně znečištěna, pětina rybích druhů je ohrožena. Z důvodu neúnosného znečištění nebo vysychání vodních zdrojů vznikla dokonce nová kategorie tzv. enviromentálních uprchlíků, do níž se ročně řadí 25 mil. lidí.

Snad největším celosvětovým problémem je nedostatek vody k uspokojení základních lidských potřeb. Téměř čtvrtina lidské populace nemá přístup ke kvalitní pitné vodě a polovina trpí jejím nedostatkem k sanitárním účelům. Ročně tak umírá na nemoci přenosné vodou 5 milionů lidí, což je 10x více než ve válkách. S růstem populace, především v rozvojových zemích , dosahuje tento problém charakteru lidské tragédie. Řešení je sice známé a poměrně jednoduché, ale svým rozsahem a finanční náročností obtížně realizovatelné.

Jako fotografové, žijící v jedné z problematických oblastí, si zřetelně uvědomujeme společnou odpovědnost za probíhající a prudce se zhoršující ekologickou katastrofu. Na neziskovém projektu Voda pracujeme s vědomím, že jako fotografové můžeme pozitivně zasáhnout do vývoje tak hrozivého problému. Naším záměrem je předložit divákovi některá běžná a již téměř nevnímaná témata, podnítit jeho představivost a zprostředkovat nové souvislosti. V této době jsme všichni závislí na všem a všechno souvisí se vším.

Zdroje: OSN, MŽP ČR

Fotogalerie

_aaa.jpg Autor: Alena Dvořáková a Viktor Fischerafis090719_569r.jpg Autor: Alena Dvořáková a Viktor Fischerafis090719_570r.jpg Autor: Alena Dvořáková a Viktor Fischerafis090719_576r.jpg Autor: Alena Dvořáková a Viktor Fischerafis090719_580r.jpg Autor: Alena Dvořáková a Viktor Fischerafis090719_585r.jpg Autor: Alena Dvořáková a Viktor Fischerafis090719_588r.jpg Autor: Alena Dvořáková a Viktor Fischerafis090719_594r.jpg Autor: Alena Dvořáková a Viktor Fischerafis090719_598r.jpgAutor: Alena Dvořáková a Viktor Fischer
Zdroj: www.national-geographic.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí