zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpadové hospodářství na Watenvi

19.04.2010
Odpady
Odpadové hospodářství na Watenvi

Aktuální stav legislativy v oblasti odpadového hospodářství je název celodenního semináře, který se uskuteční v rámci Mezinárodního vodohospodářského a ekologického veletrhu Watenvi. Ten se na brněnském výstavišti bude konat ve dnech 25. až 27. května 2010.

Seminář, který připravuje Ministerstvo životního prostředí ČR, se zaměří zejména na novely zákona o odpadech a připravovaný nový zákon o odpadech. V současné době probíhají intenzivní práce na Novele zákona o odpadech, jež reaguje na povinnost ČR transponovat do 12. prosince 2010 novou rámcovou směrnici Evropského parlamentu a Rady (ES) z listopadu 2008 o odpadech a zrušení některých směrnic. Novela má umožnit zlepšit celý systém odpadového hospodářství v ČR, které se zaměřuje na materiálové a surovinové úspory. Zlepšuje se také informovanost příslušných subjektů odpadového hospodářství v rámci zavádění Integrovaných systémů nakládání s odpady (ISNO) do jednotné sítě. Cílem je vytvořit síť na regionálních úrovních a propojit ji do celostátní sítě zařízení pro nakládání s odpady v rámci vybavenosti území ČR pro OH. Příslušný zákon totiž ukládá krajům povinnost sestavovat krajské plány odpadového hospodářství pro vlastní území.

Nová směrnice EU přinesla i novou filozofii v hierarchii nakládání s odpady a podpořila energetické využití odpadu. Posunem je mimo jiné možnost získání dotací na energetické využití odpadu na výstavbu spaloven s tím, že by sloužily pouze pro potřeby ČR. Směrnice zavádí pro všechny členské státy EU cíle opětovné využití odpadu, které mají být naplněny do roku 2020. Ukládá povinnost vypracovat programy na předcházení vzniku odpadů a určuje pravidla pro budoucí legislativu společenství v této oblasti. Jedním z jejich hlavních cílů je recyklovat v tomto časovém horizontu až 50 % odpadu z domácností a podobného komunálního odpadu. Jde zejména o papír, kov, sklo a plasty. Ve stejném období má být recyklován ostatní odpad ze stavebnictví a demolic, a to až ze 70 % hmotnosti.

Směrnice také zdůrazňuje potřebu předcházení vzniku odpadů. Členské státy tedy musejí do pěti let po jejím vstupu v platnost, tedy do 12. prosince 2013, vytvořit celostátní Plány pro nakládání s odpady a Programy předcházení vzniku odpadů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí