zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úhyn racků chechtavých v Přírodní rezervaci Chomoutovské jezero

25.04.2010
Příroda
Úhyn racků chechtavých v Přírodní rezervaci Chomoutovské jezero

V Přírodní rezervaci Chomoutovské jezero na území Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a na území Ptačí oblasti Litovelské Pomoraví soustavy NATURA 2000 došlo k hromadnému úhynu racků chechtavých. Početná kolonie těchto ptáků každým rokem hnízdí na velkém ostrově Chomoutovského jezera.

V pátek 9. dubna oznámil Správě CHKO ornitolog RNDr. Karel Poprach úhyn racků chechtavých v počtu 6 kusů, dva kusy předal ještě týž den na Státní veterinární ústav v Olomouci k zajištění základních rozborů. Pitva prokázala masivní krvácení do trávicího systému a chemické rozbory přítomnost toxinu - bromadiolonu, což je účinná látka přípravku na hubení hlodavců - Lanirát (výsledky pitvy byly známy 12. dubna, výsledky chemických rozborů obdržela Správa CHKO 19. dubna).

V pondělí 12. dubna pracovníci Správy a stráže přírody napočítali jenom na březích jezera (mimo ostrovy) celkem 120 kusů uhynulých racků, neprodleně o této skutečnosti informovali Krajskou veterinární správu, která ještě téhož dne zajistila odběr vzorků k rozborům na ptačí chřipku a podrobný toxikologický průzkum (ke dni 20. dubna nejsou Správě CHKO výsledky tohoto průzkumu známy).

V úterý 13. dubna pracovníci Správy a pracovníci České inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Olomouc, provedli inspekční šetření v Přírodní rezervaci Chomoutovské jezero a v blízkém okolí za účelem zjištění přesnějšího počtu uhynulých ptáků a příčiny úhynu. Jenom na ostrovech a v těsné blízkosti jejich břehů bylo zjištěno 892 kusů uhynulých racků. Mimoto byli pozorováni další živí jedinci s příznaky akutní otravy. V okolí Chomoutovského jezera byli nalezeni na polích mrtví hraboši a zbytky neznámého přípravku, který byl předběžně identifikován Státní rostlinolékařskou správou v Olomouci jako přípravek na hubení hlodavců. Státní rostlinolékařské správě bylo několika zemědělsky hospodařícími subjekty nahlášeno použití přípravků na hubení hlodavců na pozemcích v těsné blízkosti Chomoutovského jezera v termínu na přelomu března a dubna.

Po vyloučení ptačí chřipky Krajskou veterinární správou zorganizovala Správa CHKO ve spolupráci s držitelem honitby úklid uhynulých racků dne 19. dubna. V tento den bylo posbíráno cca 1500 jedinců uhynulého racka chechtavého. Sběr prováděli společně členové mysliveckého sdružení z Horky nad Moravou a pracovníci Správy CHKO Litovelské Pomoraví.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí