zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Anketa Strom roku - příležitost pro každého

29.04.2010
Příroda
Anketa Strom roku - příležitost pro každého

Nadace Partnerství letos již po deváté hledá nejsympatičtější strom České republiky. Až do 29. května můžete zasílat nominace svých nejoblíbenějších stromů do celostátní ankety Strom roku 2010. Z došlých návrhů vybere porota v polovině června dvanáct finalistů, kteří se prostřednictvím zpoplatněného hlasování utkají o vítězný titul. Získané peníze poputují na jarní a podzimní výsadby stromů.

"Cílem ankety je zvýšit zájem lidí o zeleň, podporovat zachování rozmanitosti přírody a získat potřebné peníze pro výsadby stromů. Jejím největším přínosem je však schopnost posílit vztahy mezi žáky, sousedy i celou komunitou," uvádí Hana Rambousková z Nadace Partnerství. Anketa Strom roku je v České republice největším a nepopulárnějším ekologickým projektem svého druhu. V uplynulých osmi letech se do ní zapojilo přes 327 tisíc lidí různých věkových kategorií ze všech krajů ČR.

Hlasovat může kdokoliv


Svůj návrh může zaslat kdokoliv. Každoročně přihlašují své favority mateřské a základní školy, kterým anketa slouží pro zpestření výuky. Obce zase jejím prostřednictvím upozorňují na místní významné stromy nebo problémy. Zářným příkladem je loňská vítězka, Kotelská lípa, díky které mohli obyvatelé osady Kotel prezentovat svůj boj proti plánům těžit v Podještědí uran. Podrobné informace naleznete na www.stromzivota.cz

"Každý návrh na Strom roku by měl obsahovat příběh stromu, uvedení lokality, GPS souřadnice, informace o druhu, výšce, stáří a obvodu stromu a jeho fotografii nebo obrázek. Anketa na rozdíl od jiných soutěží nehledá nejkrásnější strom, ale strom s příběhem, který dokáže semknout lidi ve svém okolí," doplňuje Rambousková. Titul Strom hrdina pak mohou získat stromy, které jsou ohroženy necitlivým zásahem nebo negativními dopady lidských činností. Návrhy lze zasílat do pátku 29. května 2010 na adresu Nadace Partnerství, Údolní 33, 602 00 Brno, nebo na e-mail strom.zivota@nap.cz.

Bude anketa evropská?


Anketa Strom roku jednoduchým způsobem rozvíjí vztah lidí k přírodě, a proto o ni projevily zájem také některé evropské státy. "V letošním roce je naší prioritou navázat kontakt s ostatními evropskými zeměmi, abychom v následujících letech mohli model ankety Strom roku rozšířit na celoevropskou úroveň," uzavírá Rambousková. Oficiální mezinárodní představení ankety čeká zástupce Nadace Partnerství začátkem června na konferenci Green Week v Bruselu.

Aktivity programu Strom života v letošním roce spolufinancuje Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí částkou 5,5 milionů korun.

Více informací ráda poskytne: Hana Rambousková, koordinátorka ankety Strom roku, hana.rambouskova@nap.cz, 515 903 131, 775 856 359

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí