zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čistší voda bude stát stovky milionů korun

04.05.2010
Čištění odpadních vod
Čistší voda bude stát stovky milionů korun

Strakonice - Největší investice na území města v posledních deseti letech. Tak to je právě začínající intenzifikace čistírny odpadních vod a rekonstrukce kanalizace.

Předpokládané výdaje jsou 371 milionů korun, z čehož je dotace z Operačního fondu životního prostředí přibližně dvě stě milionů korun.

Podle slov starosty Pavla Vondryse čistírna prošla celkovou rekonstrukcí zhruba před dvanácti lety. "Došlo ke zvýšení kapacity tak, aby městu stačila," dodal. Pak ale přišly přístupové podmínky Evropské unie. Proto začaly přípravy projektu na další vylepšení. Ty kromě jiného přidají ještě další technologické kroky, aby vypouštěná voda byla ještě čistší.

Jedním z dodavatelů je firma SMP CZ. Její generální ředitel Martin Doksanský při slavnostním zahájení stavby přislíbil, že bude hotová příští rok v prosinci. "Celá akce se uskuteční ve třech etapách. Nejprve vznikne nová technologická linka, pak dojde k rekonstrukci té současné a na závěr přijde demolice objektů, které již nebudou potřeba," dodal.

Hlavní technolog čistírny Luděk Míka vysvětlil, že současná technologie nemá vzhledem k evropským normám dostatečnou účinnost zejména, pokud jde o hodnoty dusíku a fosforu. Při rekonstrukci podle něj může úplně nakrátko dojít k tomu, že se do řeky bude vracet voda o něco horší, ale po skončení rekonstrukce bude zase mnohem kvalitnější.

Součástí projektu jsou i kanalizační sběrače. Dva zcela nové směrem na Radošovice a Dražejov, třetí směrem na Řepici včetně shybky pod řeku Otavu má projít rekonstrukcí.

Zdroj: Denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí