zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kde v Česku je voda nejdražší?

07.05.2010
Pitná voda
Kde v Česku je voda nejdražší?

Spotřeba vody v Česku vloni klesla, voda se ale pro domácnosti zdražila o pět procent. Vodohospodáři jsou prý nuceni dlouhodobý pokles odběru vody, který vede k vyšším nákladům, promítnout do cen vodného.

Mezi jednotlivými kraji České republiky jsou poměrně značné rozdíly v cenách pitné vody. Nejvíce za ni, včetně stočného, vloni zaplatili obyvatelé Ústeckého kraje, kde metr krychlový vody loni stál 62 korun. Naopak nejlevnější byla voda v Plzeňském kraji, kde její cena v roce 2009 dosáhla 44,4 koruny. Republikový průměr vodného a stočného loni podle ČSÚ činil 53,2 koruny.

Češi začali šetřit vodou po jejím skokovém zdražení v 90. letech. Za posledních 20 let klesla denní spotřeba vody na osobu ze 150 litrů na současných méně než 100 litrů. Podobně je to i v Polsku či na Slovensku, v západní Evropě je ale spotřeba vyšší. Lidé v důsledku zvyšujících se cen vody používají úsporné vodovodní baterie či pračky. S rozvojem modernějších technologií se snižuje také spotřeba vody v průmyslu či zemědělství, stále více lidí také využívá vlastní studny.

Přes veškeré úsporné kroky ze strany domácností i podniků přichází nazmar zhruba pětina pitné vody. Unikne totiž cestou ke spotřebitelům ve vodovodním potrubí. Přesto se stav lepší, před 20 lety to bylo asi 30 procent. Staré sítě se od revoluce postupně opravují a ztráty někde klesly už na 13 procent. Stará síť je stále ještě především ve velkých městech.

Českým domácnostem bylo vloni fakturováno 328,5 milionu metrů krychlových pitné vody, což bylo o 1,2 procenta méně než v roce 2008, kdy spotřeba obnášela 332,4 milionu metrů krychlových vody.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí