zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Meteorologové varují před vydatnými dešti. Mohou rozvodnit řeky

14.05.2010
Povodně
Meteorologové varují před vydatnými dešti. Mohou rozvodnit řeky

Konec týdne v Česku bude opět ve znamení dešťů. Meteorologové upozorňují, že některé toky na jihozápadě Čech by mohly dosáhnout i druhých povodňových stupňů.

Počasí v závěru týdne ovlivní zvlněné frontální rozhraní mezi teplým vzduchem na východě a studeným na západě.

Už v noci ze čtvrtka na pátek a během pátečního dopoledne čekají meteorologové silnější déšť. "Zejména na Šumavě a v Novohradských horách mohou srážkové úhrny dosahovat 20 až 40 milimetrů. Ojediněle to může být až 50 milimetrů," varoval Český hydrometeorologický úřad na svých stránkách.

Mapka varování před povodněmi
Foto: ČHMÚ

Varování pro povodňovou bdělost (1. SPA) platí v Plzeňském kraji od 18:00 13. května do 18:00 14. května. V Jihočeském kraji platí pro stejné období dokonce povodňová pohotovost (2. SPA). V obou krajích také platí varování před vydatnými dešti pro období od čtvrtečních šesti hodin večer do pátečního poledne.

Meteorologové předpovídají dosažení 1. SPA na některých místech Novohradských hor. Před 2. SPA varují především na tocích na Krumlovsku a Prachaticku.

Pršet ale bude na celém území, avšak srážky nebudou tak vydatné. Meteorologové předpokládají, že pro další dny bude vydána další výstražná informace, která upřesní kterých lokalit a jaké množství srážek tam spadne.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí