zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyhlášení výsledků Brněnského stromu roku 2010

31.05.2010
Příroda
Urbánní ekologie
Vyhlášení výsledků Brněnského stromu roku 2010

Jedenáctý ročník ankety Brněnský strom roku pořádaný Ekologickým institutem Veronica dospěl do finále a má již své vítěze. Veřejné hlasování probíhalo pouze v hlavní kategorii - Brněnský strom roku 2010. Druhou kategorii vybírala odborná porota - strom Hrdina.

"Volební místnosti byly uzavřeny se včerejší půlnocí. Komise celou noc řádně přepočítávala výsledky až došla ke konečnému verdiktu: Letošním vítězem se stává jeřáb oskeruše na Vídeňské ulici" říká Romana Košťálová z Ekologického institut Veronica.
Druhé místo obsadil platan javorolistý v parku Lužánky a na třetím skončila pauvlonie plstnatá na Rooseveltově ulici.
Jeřáb oskeruše je listnatý, opadavý, u nás zdomácnělý ovocný strom, patřící mezi jeřáby spolu s našimi původními druhy jeřábem ptačím, jeřábem mukem a jeřábem břekem. Plody oskeruše jsou jedlé, tradičně se suší, dělají se z nich kompoty nebo marmelády. Z plodů se dá také vyrábět pálenka nebo likér. Poldy jsou léčivé a bohaté na vitamíny A, C, pektiny, organické kyseliny či minerály.
Vítěze nyní čeká odborné ošetření garantované Veřejnou zelení města Brna a také postupuje
do celorepublikového kola ankety Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství.
Oslava se bude konat 19. června, v 16 hodin ji zahájí cimbálovka Veronica. Ocenění nominovatelům předá náměstek primátora Martin Ander, který anketě poskytl záštitu. Zváni jsou všichni příznivci brněnských stromů.
Anketa Brněnský strom roku je financována Statutárním městem Brna.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí