zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klaus: Záplavám je nutné čelit s pokorou k přírodě

16.06.2010
Povodně
Klaus: Záplavám je nutné čelit s pokorou k přírodě

Záplavám, jaké v minulých týdnech zasáhly několik moravských krajů, je podle prezidenta Václava Klause možné předejít pouze komplexem protipovodňových opatření, která budou vycházet z jiného systému práce s půdou. Klaus to prohlásil po setkání se zástupci měst a obcí z Olomouckého kraje, které květnové záplavy postihly.

Podle Klause není možné pouze budovat bariéry proti dočasně rozvodněným řekám. "Je to komplex protipovodňových opatření, který musí vycházet z větší pokory k přírodě. Musí vycházet z jiného systému práce s půdou, protože zásadním problémem je minimální absorpční kapacita špatně obhospodařované země," řekl Klaus.

Prezident od olomouckého hejtmana Martina Tesaříka (ČSSD) převzal text takzvané Olomoucké výzvy. Sestavili ji sociálnědemokratičtí hejtmani čtyř moravských krajů na konci května a formulovali v ní své představy a požadavky na řešení situace po záplavách a na budoucí protipovodňová opatření.

"Myslím, že udělat nějakou koncepčnější práci je úkolem jak nové vlády, která, doufejme, brzy vznikne, tak hejtmanů," řekl Klaus. Letošní jarní záplavy nebo ty, které zemi postihly v několika předchozích letech, podle prezidenta ukázaly, že ničivé povodně z roku 1997 nebyly natolik výjimečné a neopakovatelné. "Daly jasný signál, že je to vážné a že se něco zásadnějšího udělat musí," doplnil.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí