zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Národní přírodní památkou Řečkov vede nová naučná stezka

04.07.2010
Chráněná území
Národní přírodní památkou Řečkov vede nová naučná stezka

Národní přírodní památkou Řečkov ležící na hranicích Bakova nad Jizerou a Nové Vsi na Mladoboleslavsku vede nová prožitková a naučná stezka. Dostala název Klokočským lesem za hrou, vodou a ptačím zpěvem. Je určena především pro rodiny s dětmi, sdělil ČTK mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Trasa stezky vede ze sedla od úpravny vody Rečkov lesní cestou podél nivy Rokytky většinou po hranici Národní přírodní památky Rečkov až ke Klokočce. Je dlouhá asi 1,7 kilometru. Prostřednictvím informačních tabulí návštěvníky seznámí mimo jiné s cestou vody "od pramene až do sklenice".

Stezku zpestřili její tvůrci dřevěnými sochami obyvatel lesa i tajemných duchů. "Kromě řezbářů a truhlářů se na tvorbě stezky podílely i děti z mateřské školky v Bakově nad Jizerou, které ve spolupráci s ornitologem Miroslavem Dusíkem a za pomoci svých rodičů vyrobily a na jaře v lese také vyvěsily 20 hnízdních budek pro osm druhů především dutinových pěvců," informovala Eva Kajzarová z libereckého krajského ředitelství Lesů ČR.

Od 1. června se území Národní přírodní památky Rečkov zvětšilo na 26,4 hektaru včetně jejího ochranného pásma. Na základě nových poznatků o výskytu evropsky významných druhů, kterými jsou drobný měkkýš vrkoč bažinný a rostlina popelivka sibiřská, se do území začlenily i přilehlé mokřadní komplexy a luční porosty. Celé území je cenným komplexem olšin a slatinných biotopů v nivě Rokytky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí