zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Palas chce zatopit Heřminovy. Aby zabránil povodni

01.08.2010
Povodně
Palas chce zatopit Heřminovy. Aby zabránil povodni

Nové Heřminovy - Dlouholetý spor o ochraně před velkou vodou na Opavsku rozsekla vláda před dvěma lety, když se přiklonila ke stavbě malé přehrady v Nových Heřminovech.

Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas z ČSSD teď ovšem žádá, aby kabinet své rozhodnutí změnil ve prospěch původně plánované velké přehrady. Tvrdí, že je ve všech směrech výhodnější.

"Protipovodňová ochrana obyvatel by měla mít vždy přednost před různými kompromisními dohodami, za kterou považuji i rozhodnutí o vybudování malé varianty přehrady v Nových Heřmínovech," řekl Aktuálně.cz Palas.

Palas hodlá o velké variantě heřminovské přehrady hovořit s novým ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem, který do Ostravy odjel na pracovní cestu právě dnes.

Malá přehrada je dražší

"Jsem povinen upozornit nového ministra na to, že v současné době připravovaná malá varianta vodní nádrže v Heřminovech je méně účinná a dokonce v celkovém rozpočtu dražší, než varianta velké přehrady," konstatoval Palas.

"Je také méně citlivá k životnímu prostředí, neboť od profilu přehrady až po město Krnov se musí ohrázovat řeka Opavy," dodal hejtman.

Na malé variantě se v roce 2008 dohodli tehdejší ministři životního prostředí a zemědělství Petr Gandalovič z ODS a Martin Bursík ze Strany zelených. Zatímco velká přehrada by zatopila značnou část Heřminov, malá hráz si vyžádá likvidaci "jenom" 56 budov, z toho 24 obytných.

Drobilovi by se také líbila velká přehrada

Podle současného ministra životního prostředí Pavla Drobila z ODS, který je současně zastupitelem Moravskoslezského kraje, by velká přehrada byla lepší než odsouhlasená malá varianta.

"Větší varianta by měla větší záběr ochrany území a skutečně by paradoxně byla levnější. Menší varianta už takovým způsobem neochrání Opavu, vyřeší ale problém Krnova," řekl Aktuálně.cz Drobil.

I tak by se podle Drobila měla zachovat současná malá varianta vodní nádrže. "Myslím, že nejhorší, co se může dít, jsou permanentní změny názorů. Pokud už jednou bylo něco přijato, myslím, že v tomto případě správné to držet a pokusit se stavbu uskutečnit," tvrdí ministr.

Proč se Palas neangažoval dříve?

Dodal, že Palas měl velkou přehradu prosadit v době, kdy byl ministrem zemědělství ve vládě sociální demokracie.

"Pan hejtman Palas se po parlamentních volbách znovu probudil a chce prosazovat zase velkou variantu. Škoda, že jí neprosazoval jako ministr zemědělství v době, kdy o ní rozhodoval a tu odpovědnost na sebe nevzal," řekl Drobil.

Hejtman Palas to odmítl. "V době mého působení na ministerstvu zemědělství jsem zadal zpracování posudků zahraničních expertů, kteří doporučili variantu velké přehrady. Tato varianta byla také jednoznačně podpořena minulým Zastupitelstvem Moravskoslezského kraje."

Nové Heřminovy nechtějí žádnou přehradu

Místostarosta Heřminov Radek Sijka uvedl, že současné aktivitě hejtmana Palase vedení obce rozhodně netleská.

"U nás je ostatně stanovisko jasné. Nechceme žádnou přehradu," řekl Aktuálně.cz Sijka.

Povodí chystá malou přehradu

Mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček uvedl, že podnik už zpracoval investiční záměr pro malou variantu a nyní čeká, až se k němu vyjádří nová vláda Petra Nečase.

"Zároveň jsme zahájili majetkové řízení, ale jsem teprve na počátku," řekl Aktuálně.cz Vlček. Dodal, že se také pracuje na projektech přehrady a souvisejících staveb.

Vlček uznal, že velká přehrada by skutečně mohla být levnější než malá, která je vyčíslena na 7,5 miliardy. Malá varinata totiž vyžaduje vybudovat i nové hráze podél koryta řeky Opavy anebo suché poldry. U velké přehrady by se víceméně postavila jen velká hráz v Nových Heřminovech.

"Pro nás je ale zatím závazné usnesení vlády z roku 2008 o malé přehradě a to se připravujeme," dodal mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí