zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rezoluce OSN vyhlásila přístup k nezávadné vodě základním lidským právem. Česká republika rezoluci nepodpořila.

01.08.2010
Pitná voda
Rezoluce OSN vyhlásila přístup k nezávadné vodě základním lidským právem. Česká republika rezoluci nepodpořila.

Valné shromáždění OSN se včera usneslo na rezoluci, jež vyhlásila přístup k čisté a nezávadné vodě základním lidským právem a nezbytným předpokladem pro kvalitní život a naplnění dalších lidských práv.

Text rezoluce vyjadřuje hluboké znepokojení nad skutečností, že téměř 900 milionů lidí nemá přístup k nezávadné pitné vodě a přes 2,6 miliardy lidí nemají k dispozici základní kanalizaci. Studie dále uvádějí, že přibližně 1,5 milionu dětí ve věku do pěti let každoročně zemře na onemocnění způsobená špatnou kvalitou vody. (1)

Greenpeace plně podporuje právo na čistou pitnou vodu a sanitaci. Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR k tomu dodal: "Aby mohlo být právo na čistou vodu naplněno, je nutné urychleně odstranit všechny zdroje znečištění vod, především znečištění nebezpečnými průmyslovými látkami, z nichž mnohé v životním prostředí dlouhodobě přetrvávají a ohrožují tak zdroje pitné vody na dlouhá desetiletí."

Greenpeace dlouhodobě vede kampaň za snížení znečištění životního prostředí toxickými látkami. V České republice se Greenpeace v současné době zaměřuje na znečištění vodního prostředí látkami narušujícími hormonální systém, tzv. endokrinními disruptory. (2)

Odstranění extrémní chudoby, jejích příčin a následků je předmětem tzv. rozvojových cílů tisíciletí, které zahrnují i cíl snížit o polovinu počet lidí, kteří nemají přístup k nezávadné vodě a základní kanalizaci. (3)

Poznámky pro editory:

(1) Text rezoluce včetně pozic jednotlivých států naleznete zde: www.un.org
(2) Stránky věnované kampani za odstranění endokrinních disruptorů zde: www.hazardshormony.cz
(3) Viz stránky OSN: www.osn.cz


Kontakt:

Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace
Email: jan.freidinger@greenpeace.org, tel.: 608 729 071

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí