zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Při povodních lidé riskují už méně

11.08.2010
Povodně
Při povodních lidé riskují už méně

Jako by si už lidé na povodně zvykli a naučili se při nich chovat. Takzvaně "zbytečných" obětí ubývá.

Zatímco při záplavách v roce 1997, které za sebou nechaly padesát obětí, se lidé vydávali navzdory varování na rafty nebo sjížděli zatopené ulice na nafukovacím lehátku, dnes už jsou opatrnější.

"Spolupráce s obyvateli bývá nyní podstatně lepší, než tomu bylo při povodních v předešlých letech. Lidé umí poslouchat a ví, jak se v takových situacích chovat," říká mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák s tím, že dříve se stávalo mnohem častěji, že někdo neuposlechl varování a zůstal ve svém domě. "Když ale nastane taková situace jako teď na Liberecku, že se objeví velká přívalová vlna, tak nelze nic dělat a obětem se mnohdy předejít nedá," dodává.

Přesně to se o tomto víkendu stalo. V Lindavě na Českolipsku se utopil čtyřiatřicetiletý muž, kterého strhl proud. V Dolní Libchavě zase přišel o život šestapadesátiletý muž, který se utopil ve vlastním domě. Ne však proto, že by ho odmítal do poslední chvíle opustit, jen uklízel následky.

"Zachraňoval svůj majetek a pak zřejmě uklouzl ve vodě a už nedokázal vstát," vysvětlila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenka Moravcová s tím, že o obětech letošních povodní nelze říct, že by zemřely proto, že neuposlechly. "Na některé komplikace ale záchranáři při práci naráželi," připouští.

Například při první výzvě k evakuaci opustil dům v Chrastavě jen málokdo. Místní si nedokázali představit, jak velký proud vody se může místem během chvíle prohnat. Podobné to bylo i v dalších postižených obcích. Někde se lidé bránili ještě ve chvíli, kdy se je záchranáři pokoušeli dostat ze střechy pomocí vrtulníku.

"Spouštěli se pro ně na laně, volali na ně, ať vylezou, a lidé před nimi namísto toho zavírali vikýře," popisuje Moravcová zkušenosti záchranářů z terénu.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí