zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Třetina lidí z obcí nad Brněnskou přehradou nečistí odpadní vodu

23.08.2010
Čištění odpadních vod
Třetina lidí z obcí nad Brněnskou přehradou nečistí odpadní vodu

Téměř třetina obyvatel v obcích nad Brněnskou přehradou nečistí odpadní vodu. Část kanalizací se tam má stavět nebo opravovat; stát a kraj přidělily dotace na investice za 755 milionů korun. Dalších 3,5 milionu korun poskytl kraj obcím jen loni na projekty. I po dokončení aktuálně chystaných staveb však bez napojení na kanalizaci zůstane více než 10.000 lidí, tedy pětina obyvatel nad přehradou. Vyplývá to z dat zveřejněných na internetových stránkách Brna.

Česko se zavázalo k tomu, že aglomerace nad 2000 obyvatel zajistí do konce roku 2010 řádné čištění odpadních vod. Nad přehradou je tento závazek vyřešen, odpadní vodu nečistí nad přehradou obce se stovkami nebo desítkami obyvatel. Volně vypouštěná odpadní voda se však odtud pomalu dostává do Brněnské přehrady. Tam v ní obsažené látky živí sinice, které se v létě přemnožují a znemožňují rekreaci.
Nedávno vodohospodáři zahájili soubor zásahů, které mají přemnožování sinic zamezit. Celkové náklady činí 236 milionů korun, podle zástupců Brna a kraje přitom není možné takto utrácet za čištění přehrady, když nad nádrží chybějí kanalizace a čistírny. Efekt zásahů to snižuje.

Opatření zatím letos zabrala. Rekreanti si na přehradě mohou užívat sezonu, jakou po léta nepamatují, i na konci srpna hygienici kvalitu vody v nádrži hodnotí nejlepší možnou známkou. V minulých letech přitom pravidelně vyhlašovali zákaz koupání, a to obvykle kolem 20. července. Podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) jsou prvotní signály o efektech zásahů pozitivní, není však vyhráno. "To není otázka jednoho vypuštění a druhý rok je vše v pořádku. Příroda má obrovskou setrvačnost, bude to trvat minimálně desetiletí, než se to dostane do podoby, kterou by si asi všichni přáli," řekl nedávno ČTK.

Část znečištění se do přehrady dostává i z polí, odkud voda při deštích splachuje hnojiva obsažená v půdě. O erozním ohrožení mluví dokument například v případě Svinošic, Tasovic, Rozšíčky a Újezdu u Černé Hory na Blanensku. Také erozi budou muset samosprávy i vodohospodáři usilující o vyčištění přehrady řešit. Aktuálně na žádné protierozní stavbě nepracují.

Počet obyvatel obcí nad Brněnskou přehradou, kteří odpadní vodu řádně čistí nebo nečistí

čistí nečistí z toho budou čistit náklady na chystané stavby náklady na čištění Brněnské přehrady
35.382 15.431 5184 755 mil. Kč 236 mil. Kč


pramen:

www.brno.cz
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí