zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lucemburský ministr životního prostředí Marco Schank navštívil Hostětín

03.09.2010
Zemědělství
Ekologické vzdělání a výchova
Lucemburský ministr životního prostředí Marco Schank  navštívil Hostětín

Ve středu 1. září 2010 navštívil bělokarpatskou obec Hostětín lucemburský ministr životního prostředí Marco Schank. Cílem návštěvy bylo zhodnocení dosavadní patnáctileté i budoucí možné spolupráce v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje mezi oběma zeměmi a v zemích východní Evropy. Doprovodil ho mj. Frantz Ch. Muller, prezident lucemburské nadace Hëllef fir d´Natur, jeho kolega Raymond Aendekerk, který letos obdržel Cenu Josefa Vavrouška, a zástupce Ministerstva životního prostředí ČR Tomáš Kažmierski.

V letech 1996 až 2010 poskytlo Lucembursko ze své zahraniční pomoci prostřednictvím Nadace Partnerství a Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Veronica celkem 29 873 006 korun na podporu projektů v oblasti udržitelného rozvoje a ochrany klimatu. Podpořeno tak mohlo být přibližně 150 projektů neziskových organizací, obcí nebo škol po celé ČR. Současně lucemburské organizace, ekologičtí odborníci i některé samosprávy poskytli mnoho cenných zkušeností a odbornou pomoc.

Lucemburská delegace navštívila modelové projekty udržitelného rozvoje v Hostětíně - především výtopnu na biomasu, moštárnu a sušírnu ovoce, kde je provázela vůně a chuť jablečných moštů a moučníků. Večer proběhla ve vzdělávacím Centru Veronica Hostětín diskuse na téma udržitelného rozvoje, šetrné místní produkce, ekologického zemědělství a ovocnářství, do níž se kromě lucemburské delegace a hostitelů zapojili také účastníci právě probíhající Letní ovocnářské školy.

"Zdaleka ne ideální přírodní podmínky v Lucembursku dávají zemědělcům jedinou šanci, a to zdůrazňovat originalitu, ekologické pěstování a místní původ svých výrobků. To navíc přináší další pozitiva - pracovní místa na venkově, méně chemie v potravinách, kratší přepravu či zmírnění globální klimatické změny. Hostětínské projekty ukazují, že to platí i pro Českou republiku," uvedl Marco Schank, lucemburský ministr životního prostředí.

Příkladem rozvoje místní řemeslné produkce jsou také výrobky se značkou Tradice Bílých Karpat.
"Mluvili jsme i o dalších příležitostech pro rozvoj venkova, například obnovitelných zdrojích," zmiňuje Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica, a dodává: "Zkušenosti získané během patnáctileté spolupráce s lucemburskými partnery se snažíme sdílet s dalšími regiony České republiky a nově i dalšími zeměmi na východ od nás, zejména s Ukrajinou."

"Aby byl venkov životaschopný, budoucnost evropské zemědělské politiky by měla být více spjata s podporou zaměstnanosti. Podpory, které se dříve vyplácely například na tunu obilí, dnes jsou vázány na hektar obhospodařované půdy, by měly být do budoucna více spjaty s pracovními místy v zemědělství a na venkově," navrhl Raymond Aendekerk z lucemburské nadace Hëllef fir d´Natur.


Více informací rádi poskytnou:
Jana Tesařová, ředitelka Centra Veronica Hostětín při Ekologickém institutu Veronica, jana.tesarova@veronica.cz, tel. 572 630 670
Radim Machů, jednatel Tradice Bílých Karpat, radim@machu.cz, tel. 731 842 434

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí