zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

07.09.2010
Krátce - různé

Podkrušnohorský zoopark dovezl na doplnění chovu z lotyšské ZOO Riga sedm poletušek slovanských. Tento malý hlodavec získal své jméno díky osrstěným blánám , pomocí kterých plachtí ze stromu na strom. Ve volné přírodě žije ve Skandinávii a na Sibiři, v zooparku si poletušky můžete prohlédnout v noktuáriu.

Čínská centrální banka založila databázi ekologických záznamů firem a bankám oznámila, že nemají schvalovat úvěry podnikům, které porušily pravidla o ochraně životního prostředí. Napsal to v sobotu čínský list Shanghai Securities News. Databáze má sloužit bankám jako důležité vodítko v jejich úvěrové politice. Společnosti, která se na černou listinu jednou dostala, by se měly žádosti o úvěr zamítat, uvedl ředitel úřadu centrální banky pro správu úvěrů Šao Fu-ťün. Databáze zatím nasbírala údaje o zhruba 30 000 podnicích, které porušily pravidla o ochraně prostředí. K dispozici jsou také ekologická hodnocení přibližně 3000 stavebních projektů, citovala list agentura Reuters.

Dopravci hledají cesty úspor nákladů - Tuzemští dopravci začali ve velkém přecházet na tankování nafty s vysokým obsahem biosložky. Důvodem je vysoká cena běžné nafty a uvažované zdražení mýta. Bionafta vychází o více než tři koruny na litr levněji. Uvedla to společnost DKV, která provozuje systém tankovacích platebních karet.
Celkové marže dopravců se podle ředitele české pobočky DKV Ondřeje Pavlíka pohybují v jednotkách procent a zhruba 10% úspora při tankování bionafty je pro ně významná. Směsná nafta je složena obvykle ze 69 % klasické motorové nafty a 31 % methylesteru řepkového oleje, který je v rámci celoevropské podpory paliv z obnovitelných zdrojů osvobozen od spotřební daně. Blíže - http://logistika.ihned.cz.

Aliance pro udržitelnost a ekologii - Společnosti Epicor Software Corporation a Village Green Global vytvořily strategickou alianci, která má pomoci podnikům lépe čelit zvyšujícímu se tlaku na udržitelnost obchodních praktik a dodržování limitů v oblasti snižování emisí uhlíku. Hlavním cílem aliance je rozšířit ERP systém Epicor o funkce, jež umožní podnikům identifikovat, analyzovat, auditovat, sledovat, spravovat, vyhodnocovat a vykazovat uhlíkové emise, dopad provozu na životní prostředí a spotřebu energie.

Nabíjecí systém pro elektromobily budou společně vyvíjet společnosti Schneider Electric a Parkeon. Dohoda rozšiřuje možnosti dalšího rozvoje automobilů s elektrickými pohony. Oba partneři od letošního roku rozšíří svou technickou a komerční nabídku pro pilotní projekty těchto vozidel v Severní Americe i v Evropě.

Znečištěná řeka Tiete
Muž po mostě překračuje brazilskou řeku Tiete asi 60 kilometrů severovýchodně od města Sao Paulo. Pěna na hladině řeky pochází z místního průmyslu. Situaci zhoršuje nedostatek deště. Tak málo zde pršelo naposledy v roce 1943. foto: reuters
reka

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí