zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

1500 hektarů zajímavé přírody v péči pozemkových spolků

11.09.2010
Příroda
1500 hektarů zajímavé přírody v péči pozemkových spolků

Pozemkové spolky působí v České republice již 13 let. V současné době pečují o více jak 300 zajímavých přírodních lokalit o celkové výměře přes 1500 hektarů a o několik památkových objektů.

Co jsou vlastně pozemkové spolky? Jsou to neziskové organizace (občanská sdružení či obecně prospěšné společnosti), které pečují o přírodní a kulturní dědictví na základě vlastnictví, nájmů či dlouhodobé spolupráce s vlastníky. Obdobné organizace působí na celém světě, například ve Velké Británii mají již více jak stoletou tradici a patří k druhému největšímu vlastníku půdy po královské rodině. U nás se začalo toto hnutí rozvíjet v polovině 90. let, kdy docházelo v souvislosti s restitucemi a privatizacemi k velkým majetkovým změnám v krajině a bylo zřejmé, že vlastnické vztahy se pro účelnou ochranu přírody a krajiny (ale i památek) stávají klíčovými. Co je platné veškeré úsilí nadšenců, sázících ve volných chvílích stromy či pečujících o vzácnou louku, pokud si pak vlastník vzpomene, že na pozemku chce pěstovat kukuřici, neřkuli postavit garáž. Veškerá práce, vynaložené peníze i nadšení jdou v tu chvíli vniveč. Proto začaly některé organizace uzavírat s vlastníky zajímavých a cenných pozemků dlouhodobé smlouvy, nebo takové pozemky rovnou vykupovat.

Koordinátorem hnutí pozemkových spolků v České republice je Český svaz ochránců přírody. Systémem akreditací zaručuje, že jméno pozemkových spolků nebude zneužito, pozemkovým spolkům zajišťuje metodický servis, právní pomoc, pro umožnění výkupů nejohroženějších pozemků vyhlásil veřejnou sbírku Místo pro přírodu (www.mistoproprirodu.cz). Pozemkovým spolkům napomáhá v jejich nelehké a užitečné činnosti i každoroční grant Ministerstva životního prostředí.

Nyní získal každý zájemce možnost podívat se na činnost pozemkových spolků dopodrobna. V těchto dnech byla zveřejněna kompletní databáze údajů o pozemkových spolcích a lokalitách v jejich péči. Zájemci v ní naleznou nejen kontakty na všech 54 v současné době akreditovaných pozemkových spolků, ale i podrobné informace o pozemcích a objektech, které spravují. Jejich popis, výměru, polohu, právní vztah pozemkového spolku k nim či nabídku pro turisty. Databáze je doplněna mapami a také jednoduchou "kalkulačkou". Zajímá vás například, kolik vlastní pozemkové spolky lesů v Libereckém kraji? Žádný problém! 46,9252 hektarů. Databázi je součástí webové prezentace pozemkových spolků http://pozemkovéspolky.csop.cz, najdete ji pod odrážkami Adresář pozemkových spolků a Lokality v péči pozemkových spolků.

Bližší informace poskytne:
Jan Moravec, koordinátor programu pozemkových spolků - tel.: 777 063 340

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí