zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostravský ArcelorMittal nemá svolení k rozšíření výroby

16.09.2010
Ovzduší
IPPC
Zdraví
Ostravský ArcelorMittal nemá svolení k rozšíření výroby

Ministerstvo životního prostředí nesouhlasí s rekonstrukcí jednoho zařízení na plynulé odlévání oceli v ArcelorMittal Ostrava, které by umožnilo vyrábět v něm větší množství oceli. ČTK to zjistila z registru rozhodnutí ministerstva v rámci procesu posuzování dopadů stavby na životní prostředí, takzvané EIA. Podle ministerstva by se zvýšily emise škodlivých látek do ovzduší. Kvalita ovzduší na Ostravsku je špatná a limity jsou několikanásobně překračovány. Firma se zatím nechce vyjadřovat, verdikt ministerstva ještě nedostala.

Huť chtěla rekonstrukcí jednoho ze zařízení na plynulé odlévání oceli zvýšit její produkci na 1,4 milionu tun za rok. V ostatních dvou zařízeních by však výrobu snížila, proto by ročně vyráběla stejné množství oceli, 3,6 milionu tun za rok.

Přestože většina orgánů, která se k investici vyjadřovala, k ní neměla námitky, ministerstvo vydalo nesouhlasné stanovisko. Jako hlavní důvod uvedlo zvýšení emisí prachu a škodlivých látek. Instalací zařízení pro vakuové odplynění oceli včetně zařízení pro zavážení přísad a zvýšením výkonu zpracovávané oceli v pánvové peci číslo 1 by došlo k navýšení emisí tuhých znečišťujících látek o 6,4 tuny za rok a oxidu uhelnatého o 102,6 tuny za rok.

Podle serveru Lidovky.cz by hutí navržená kompenzační opatření vedla pouze k omezení emisí prachových částic. "I minimální zvýšení emisí uvedených látek je v daném území nepřijatelné a v rozporu s platnou legislativou. Souhlasné stanovisko by ještě prohloubilo současný nezákonný stav," uvedla v rozhodnutí ministerstva ředitelka odboru posuzování vlivů na životní prostředí Jaroslava Honová.

Ministerstvo upozornilo i na zvýšená rizika úmrtnosti a nemocnosti v obvodech Radvanice a Bartovice, které jsou nejvíce postiženy nadlimitními koncentracemi zdraví škodlivých látek z provozu ocelárny.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí