Úterý, 23. dubna 2024

Česku hrozí soud kvůli vysokým koncentracím prachu ve vzduchu

Česku hrozí soud kvůli vysokým koncentracím prachu ve vzduchu

Evropská komise dnes pohrozila České republice soudem kvůli nedodržení předpisů pro kvalitu ovzduší a pro balení chemikálií. Česko má nyní dva měsíce na to, aby na výhrady Bruselu odpovědělo, a pokud tak neučiní nebo odpověď nebude dostatečná, oba problémy skončí před Soudním dvorem EU v Lucemburku. České ministerstvo životního prostředí se k výtkám vyjádří, až bude mít dokument EK k dispozici, řekla ČTK jeho mluvčí Jarmila Krebsová.

V případě kvality ovzduší Česko porušuje směrnici, která určuje maximální koncentrace jemného polétavého prachu ve vzduchu. Ty jsou pevně stanoveny pro případ denních i ročních koncentrací a jednotlivé země je smějí překročit jen 35krát do roka. V některých regionech ČR, především na Ostravsku, jsou ale koncentrace prachu mnohem vyšší a porušovány jsou častěji, než unie dovoluje.

"Přísné normy jsou nezbytné pro ochranu zdraví občanů EU. Znečištěný vzduch v Evropě nadále způsobuje každoročně více než 350.000 předčasných úmrtí," řekl novinářům eurokomisař pro životní prostředí Janez Potočnik. Vysoká koncentrace jemného prachu ve vzduchu může způsobovat astma, kardiovaskulární potíže, rakovinu plic a předčasné úmrtí.

Česko by od žaloby kromě dostatečného vysvětlení vlastních kroků mohla ochránit ještě výjimka EU. O ni mohou země žádat až do června 2011, přičemž ČR o ni s dalšími šesti zeměmi již požádala. Pokud by výjimku některé státy nakonec dostaly, směrnici by nemusely ještě nějaký čas plnit, ale během této doby by musely situaci v postižených regionech postupně zlepšovat. Výjimku však nebude snadné získat.

"Státy musejí například prokázat, že provádějí plán zlepšování kvality ovzduší, v němž jsou stanovena příslušná opatření ke snížení znečištění pro každou zónu," dodala komise.

Kvalita vzduchu však není jediným ekologickým "hříchem" Česka. To totiž podle komise nedodržuje ani směrnici o balení a označování chemických látek. "Chemické látky mohou být nebezpečné pro občany i pro životní prostředí. Naléhavě proto žádám Belgii, Českou republiku a Řecko, aby co nejrychleji přijaly opatření nezbytná k provedení tohoto předpisu na vnitrostátní úrovni," doplnil Potočnik. Návrh zákona o chemické bezpečnosti, který má podmínky evropské směrnice naplnit, poslalo české ministerstvo životního prostředí koncem srpna do připomínkového řízení. Vláda a parlament by se jím tak mohly zabývat v příštích měsících.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů