zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Listopad - měsíc bez kožešin

03.11.2010
Příroda
Listopad - měsíc bez kožešin

Občanské sdružení Svoboda zvířat vyhlásilo listopad jako měsíc bez kožešin. Dle slov Lucie Moravcové, koordinátorky kampaně Proti srsti, se tak snaží upozornit na fakt, že právě v listopadu na farmách umírá nejvíce tzv. kožešinových zvířat: "Listopad je měsíc, kdy tisíce tzv. kožešinových zvířat přijdou nejen o své kůže, ale i o své krátké životy, které byla nucena strávit v malých, strohých klecích... Je to právě listopad, kdy na farmách dochází k zabíjení a "kožkování" těchto zvířat. Svoboda zvířat proto vyhlašuje Listopad jako měsíc bez kožešin
a vyzývá veřejnost, aby nekupovala pravé kožešiny."

Dle odhadů Svobody zvířat je v ČR kvůli kožešinám chováno až na 20 000 zvířat. Na celém světě se na farmách kvůli kožešinám zabije až 75 milionů zvířat ročně. "Způsoby zabíjení jsou velmi brutální: například norci bývají udušeni ve výfukových plynech, lišky jsou pak zabíjeny elektrickým proudem. To vše se děje většinou právě v listopadu," dodává Moravcová.

V rámci Listopadu - měsíce bez kožešin připravilo sdružení několik akcí. Projekt bude oficiálně zahájen 4. listopadu, kdy proběhne vyhlášení výsledků Česko-slovenského kola oblíbené mezinárodní soutěže Designem proti kožešinám 2010. Tímto slavnostním večerem v Kavárně Velryba v Praze provede herec Braňo Holiček. "V půlce listopadu pak budou naši dobrovolníci a příznivci z celé České republiky rozdávat letáčky o tzv. kožešinových zvířatech v mnoha městech. Kromě toho chystáme ještě překvapení v rámci programu Obchod bez kožešin, který v ČR koordinujeme," popisuje Moravcová. Listopad - měsíc bez kožešin bude zakončen v pátek 26. 11., tedy na Světový den bez kožešin, protestním průvodem a veřejným promítáním v Praze.

Svoboda zvířat již od roku 1999 koordinuje kampaň Proti srsti (www.protisrsti.cz), jejímž cílem je prosadit zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR a snížit prodejnost pravých kožešin.

Více informací najdete na www.svobodazvirat.cz.
Kontaktní osoba: Lucie Moravcová, lucie.moravcova@svobodazvirat.cz, 736 766 188

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí