zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vychází Manuál energeticky úsporné architektury

24.11.2010
Ekologické stavění, bydlení
Vychází Manuál energeticky úsporné architektury

Státní fond životního prostředí a Česká komora architektů vydávají společně novou publikaci pro úsporné stavby. Cílem "Manuálu energeticky úsporné architektury" je ukázat problematiku energetických úspor z architektonického a inženýrského hlediska u nejrůznějších typů staveb: panelových domů, novostaveb i rekonstrukcí historických budov.

Manuál je rozdělen do pěti oddílů, v nichž se snaží upozornit na rizika některých obvyklých řešení, na časté chyby, resp. nabídnout příklady dobré praxe.

nullÚvodní blok shrnuje problematiku úspor energií, definuje kvalitu vnitřního prostředí, mapuje sociální a kulturní souvislosti a související právní předpisy.

Novostavby/Pasivní domy je název oddílu, který zmiňuje výhody pasivních domů oproti běžným domům. Z knihy se mj. dozvíte, že pasivní dům má až desetkrát menší spotřebu energie na vytápění. Kapitola se také věnuje architektonické podobě pasivního domu.

V oddíle Panelové domy se dovíte, že i panelák lze dobře změnit na pasivní dům. Panelová sídliště jsou velkým a dosud nevyužitým urbanistickým a architektonickým tématem. Klíčem k sídlištím je transformace jejich veřejného prostoru.

Oddíl Změny staveb se věnuje nejen problematice větrání, ale i zateplení objektů, typické výzvě pro architekty.

Pro zásahy do hodnotných staveb platí heslo "méně je více". Historické stavby jsou svébytné i z hlediska stavební fyziky, přesto i u nich lze dělat úpravy směrem k nízkoenergetickému standardu. Detailní doporučení, jak správně postupovat, nabízí oddíl s názvem Stavby s kulturně-historickou hodnotou.

Publikaci v nákladu 5 000 ks vydal Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s Českou komorou architektů. Tým autorů se skládal z více než třiceti odborníků, každý oddíl má svého garanta. Kniha je určena architektům, projektantům i stavebníkům a je distribuována na odborných seminářích a konferencích zdarma.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí