zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vznikla Asociace lesních mateřských škol

06.12.2010
Ekologické vzdělání a výchova
Vznikla Asociace lesních mateřských škol

Zástupci lesních mateřských škol se včera ve čtvrtek 2. prosince sešli, aby spojili své síly v Asociaci lesních mateřských škol. Budou se jim tak lépe zdolávat překážky spojené s českou legislativou, která tuto alternativní formu předškolního vzdělávání zatím nezná, a zároveň budou moci využít Asociaci jako platformu pro výměnu cenných zkušeností.

České zákony si pod pojmem mateřská škola představují budovu splňující řadu přísných podmínek. V lesní mateřské škole jsou děti většinu času venku, takové zázemí tedy nepotřebují. Lesní mateřská škola tak může velmi flexibilně a s nesrovnatelně nižšími náklady doplnit chybějící místa ve školkách, což by mohlo oslovit zejména rozvíjející se obce s mladými rodinami nebo firmy. Zakládající listina Asociace lesních mateřských škol byla slavnostně podepsána zástupci již existujících školek. "Našim společným cílem je, aby byly lesní mateřské školy dostupnou volbou pro rodiče předškolních dětí. K tomu je zapotřebí komunikovat s veřejnou správou i širokou veřejností a přesně to asociace usnadní," uvedla iniciátorka vzniku Asociace a její právě zvolená předsedkyně Tereza Vošahlíková. "Podobná organizace funguje od roku 2001 v Německu, kde jsou lesní mateřské školy hojně rozšířené, a proto se zde rádi inspirujeme."

Johana Passerin, vedoucí dětského klubu Šárynka inspirovaného lesní mateřskou školou vznik Asociace vítá: "Oceníme hlavně oporu, sdílení zkušeností s dalšími členy. Také se těšíme na možnost rozšířit si vzdělání nebo dojednat společné zahraniční stáže."

Setkání proběhlo v zázemí integrované lesní mateřské školy Lesníček v Toulcově dvoře jako vyjádření díku a úcty k památce jeho zakladatelky Emilky Strejčkové, která o vznik lesních mateřských škol v České republice velmi usilovala. Hostem tohoto setkání byl Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže, jehož syn navštěvuje dětský klub Šárynka. "Lesní školky přichází s úžasnou nabídkou, která reflektuje požadavky rodičů na zdravé, kreativní, citlivé, ale i sebevědomé děti a sny dětí o kamarádství a hrách pod modrou oblohou," řekl a k založení Asociace dodal: "Asociace je správným krokem k zajištění potřebného servisu pro zájemce o tento koncept a zároveň bude zárukou kvality péče o děti pro rodiče."

Zakládající listina Asociace, stejně jako řada dalších informací o lesních mateřských školách je k dispozici na webových stránkách www.lesnims.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí