zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Správa KRNAP vyhradí pro lezce na ledu lokalitu v Labském dole

11.12.2010
Chráněná území
Správa KRNAP vyhradí pro lezce na ledu lokalitu v Labském dole

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) pro letošní zimu nabídne zájemcům jednu lokalitu pro lezení na ledu. Horolezci 20 metrů vysokou skalní stěnu najdou na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké trati Buď fit. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Správa parku letos provedla inventarizaci lišejníků, mechorostů a cévnatých rostlin na skalách v Labském dole, které jsou v zimě pokryty ledopády. "Cílem bylo získat odborná data a vyjít vstříc dlouhodobé diskusi, zda lezení na ledech ohrožuje krkonošskou přírodu či nikoli. Podařilo se nám vytypovat jednu lokalitu v Labském dole, kde by tuto aktivitu bylo možné realizovat za přesně stanovených podmínek bez ohrožení předmětů ochrany přírody," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Do ledové stěny bude možné vyrazit pouze v případě, že v lokalitě bude minimálně třiceticentimetrová vrstva sněhu a na skalním útvaru přiměřená vrstva ledu, která zajišťuje lezení bez poškození skalního povrchu a vegetace. "Do ledu nebudou vysekávány stupy, chyty nebo schody a oblast ledopádu nebude nijak technicky upravována pro usnadnění výstupu," uvedl Drahný.

Zájemci o lezení na ledové skalní stěně se musejí zaregistrovat na ledopad.krnap.cz, následně si musejí vyzvednout papírové oprávnění k horolezecké činnosti pro daný den. Na každý den bude zaregistrováno maximálně 16 osob, lezecká sezona začne 15. prosince, skončí 31. března.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí