zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tahanice o zelenou

07.01.2011
Energie
Tahanice o zelenou

Zástupci ekobyznysu tvrdí, že nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů pomůže hlavně ČEZ.

Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, který má nově nastavit státní podporu při výrobě elektřiny ze slunečního záření, větru či biomasy, vyvolává jak velké naděje, tak i obavy. Platit by měl již od poloviny roku.

Kabinet vystrašený solárním boomem si od něj slibuje nastavení finančně dlouhodobě udržitelných podmínek pro vyplácení dotací. Ty by bylo možné pozastavit v případě, že podíl obnovitelných zdrojů na celkové produkci elektrického proudu poroste rychleji, než jak stanoví úřady.

Drobní investoři do alternativních způsobů výroby elektřiny a jejich asociace naopak mají strach. Návrh zákona je podle nich napsán tak, aby je postupně vyřadil ze hry.

Ostrý střet při budoucím projednávání normy ve vládě a později v parlamentu naznačila už debata na konferenci o energetické bezpečnosti ČR, kterou v polovině prosince uspořádal týdeník Ekonom spolu s Institutem pro veřejnou diskusi.

Představitelé asociací se na ní domáhali dalších jednání s ministerstvem průmyslu. K těm ale nedošlo.

>>Připomínkovým místem, kde mohou vznášet své návrhy, je Hospodářská komora. Kromě toho naši specialisté diskutují o zákoně v rámci odborných fór i mnoha veřejných debat,<< říká týdeníku Ekonom ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS).

Další kolo debat by proto podle něho už nic nového nepřineslo. >>Jen by zákon oddálilo,<< prohlašuje.

O nich bez nich

Úplně jiný názor má exministr životního prostředí Martin Bursík. Stojí v čele poradenské společnosti Ecoconsulting a pro asociace obnovitelných zdrojů pracuje. >>Žádné kritické připomínky resort nebere na zřetel, jde o klasické rozhodování o nás bez nás,<< dodává.

I další považují připravovaný zákon pro běžné investory do obnovitelných zdrojů za likvidační.

>>Pokud začne platit v podobě, v jaké je nyní napsán, tak nám žádná banka nedá úvěr. Negarantuje nám totiž odběr veškeré vyrobené elektřiny, což znemožňuje ekonomické kalkulace,<< míní Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii.

Podle Bursíka budou jednoznačným vítězem velké firmy s vlastními prostředky, především ČEZ. Bývalý šéf Strany zelených současně připomíná, že v Německu zaměstnává průmysl obnovitelných zdrojů na 140 tisíc lidí, zatímco v Česku nemají podnikatelé tohoto typu na ministerstvu ani v celé koaliční vládě žádné zastání.

Resort průmyslu se brání. >>Podporu jako Němci si dovolit nemůžeme. Tolik peněz nemáme,<< oponuje ministr Kocourek.

Jde i o důlní plyn

Důležitou novinkou jsou závazné podíly obnovitelných zdrojů na celkové produkci energie. Ty doposud byly stanoveny pouze rámcově.

Do roku 2020 se tak v Česku bude minimálně třináct procent energie získávat jinak než spalováním fosilních paliv či z jádra. V dopravě tento podíl bude nejméně desetiprocentní.

Vedle toho by zákon měl pomoci i při využívání druhotných zdrojů (jako je například odpadní teplo) a výstavbě zařízení, která současně slouží k výrobě elektřiny a tepla. V tom je zakomponována i podpora využití důlního plynu, což je hlavně v zájmu těžařských společností.

Norma rovněž odstraňuje opominutí stávající legislativy a měla by zajistit, aby staré fotovoltaické panely nezůstaly po skončení životnosti ležet na skládkách. Starost o jejich likvidaci by kromě provozovatelů elektráren měly mít recyklační společnosti zakládané prodejci panelů.

AUTOR: Josef Pravec

Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí