zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Britové se nebojí, ropu z Atlantiku těží dál

10.01.2011
Geologie
Havárie
Britové se nebojí, ropu z Atlantiku těží dál

Britští poslanci, kteří zkoumali důsledky loňské ropné havárie plošiny Deepwater Horizont v Mexickém zálivu, nedoporučují moratorium na těžbu ropy u skotského pobřeží. Zastavení těžby by podle nich ohrozilo energetickou bezpečnost země. Žádají ale mnohem přísnější pravidla než dosud.

Bezpečněji na oceánu

Ropné společnosti těží ropu u souostroví Shetlandy v hloubce více než 1000 metrů. Některé průzkumné vrty už přesáhly 1500 metrů. Výbor britského parlamentu ve své čerstvé zprávě doporučil, aby bezpečnostní plány byly šity na míru jednotlivým těžebním vrtům. Měly by zohlednit náročné podmínky bouřlivého oceánu západně od Shetland. Drsné počasí v Severním moři by značně znesnadnilo případné záchranné práce.

"Existují opravdu vážné pochyby, zda scénáře pro případ havárie budou na otevřeném bouřlivém Atlantiku nějak užitečné," citovala agentura Reuters ze zprávy výboru, kterému šéfoval konzervativní poslanec Tim Yeo.

Poslanecký výbor konstatoval, že veškerá opatření jsou v Británii mnohem přísnější než v USA. "To by ale ropné společnosti neměly považovat za důvod k pasivitě," varoval předseda výboru Yeo.

Zodpovědní těžaři?

Zpráva poslanců se proto soustředí na odpovědnost firem. Předpisy jsou podle poslanců nedostatečné. Snadno by se tedy mohlo přihodit, že v případě ropné katastrofy bude hradit záchranné práce i kompenzace stát.

Poslanci varují, že dosavadní limit pro náhradu škod ve výši 158 milionů liber nemusí být zdaleka dostatečný.

Představitelé britské pobočky Greenpeace souhlasí se všemi závěry ve zprávě. Logickým vyústěním by podle nich měl být zákaz těžby. "Zpráva to nedoporučuje, takže vlastně popírá svá vlastní zjištění," uvedla Greenpeace. Ropné společnosti nemají podle ekologických aktivistů žádné životaschopné plány řešení velké havárie.


Těžba u Shetlandů v kostce

  • Klíčová energetika

Výbor britského parlamentu doporučuje přijmout přísnější opatření při těžbě ropy z mořského dna. Moratorium ale nepovažuje za nezbytné, protože by to mohlo ohrozit energetickou bezpečnost země.

  • Jaká jsou rizika

Britská ropa se těží západně od souostroví Shetlandy na mořském dně, v hloubce přes 1000 metrů. Těží se na čtyřech polích, na dalších 100 už vláda vydala licence.

AUTOR: Jiří Sládek
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí