zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velké projekty? Jistě, ale také vyvážená krajina

27.01.2011
Příroda
Zemědělství
Velké projekty? Jistě, ale také vyvážená krajina

Co přinese rok 2011, na jehož prahu stojíme? Přes významná témata - nové zákony, rozpočtové určení daní, financování obcí - která nám nastolí >>velká politika<<, je třeba se zamyslet nad budoucností venkovského prostoru.

Přemýšlíme, zda s omezenými zdroji budeme schopni zajistit alespoň standardní chod obcí, nebo zbude-li snad dokonce i na mírný rozvoj? Musíme se ptát i sami sebe, předáme-li dalším generacím obce v kulturní krajině, nebo v neošetřené vydrancované přírodě?

Pro nás, obyvatele venkova, je příroda životní prostor, zatímco pro lidi z měst představuje prostředí pro relaxaci a rekreaci. K využívání a ošetřování přírody byli vždy předurčeni zemědělci, lesáci a vodohospodáři. Do jakého poměru se dostalo využívání krajiny proti zachování přírody, posoudí asi každý sám. Vývoj hospodaření, vlastnických a uživatelských vztahů, velká mechanizace apod. znamenaly takový zásah do přírody, že ta se těžko vzpamatovává dodnes. Záleží jen na prioritách, jakým směrem se bude vyvíjet péče o venkovský prostor.

Jedno z rozumných nápravných řešení jsou s citem prováděné komplexní pozemkové úpravy, ale bude na dořešení všech potřebných opatření dostatek peněz? V poslední době vstoupil do přírody další fenomén - fotovoltaické mnohahektarové >>farmy<<, o jehož vlivu na přírodní prostředí není pochyb. Co může místní samospráva? Má pouze možnosti přes územní plánování. Co však má přednost? Byznys, či příroda?

A tak obdivujeme vyváženou krajinu Rakouska. Nejen Alpy, ale i jejich předhůří. Okolo pečlivě ošetřených obydlí jdeme po upravené lesní cestě, brankou (která se pro jistotu sama zavře) vstoupíme na pastvinu. Následně přijdeme na >>soukromou stezku<<, kterou však užívají všichni, a to i lavičku na vyhlídce, kde se dozvíme, kdo ji zbudoval a kdo se o ni stará. Zemědělci i lesníci, turisté i místní obyvatelé, ochránci přírody - a možná také hoteliéři, ti všichni jsou spokojeni. Podaří se i nám v České republice někdy něco obdobného? Jsme schopni a ochotni pro přírodu něco udělat? Začínáme dobře?

Už máme k dispozici mnohé úspěšně uskutečněné projekty - bohatě zainvestovaná sportovně-rekreační centra ve vytipovaných oblastech s udržovanou (až umělou) přírodou v okolí. Jenže však až příliš často narazíme i na enklávy přírody zanedbané, ne-li zdevastované, jež sice mají majitele, leč nikoliv uživatele.

A právě postupná komplexní péče o vývoj celého katastru je starostí obce. Udržet funkční vodoteč, najít možnosti pro uskutečnění protierozních a protipovodňových opatření, aktualizovat změny kultur (nefunkční zemědělské ve prospěch lesa), snažit se zlepšit přístupové cesty do přírody. To jsou problémy, které nás (asi nejen) v podhůří Orlických hor dlouhodobě zaměstnávají. Možná trochu specifické, ale jejich řešení je určitě ve prospěch přírody, ve prospěch uživatelů, zkrátka nás všech.

Přeji vám, čtenářům Moderní obce, pevné zdraví, trpělivost a úspěchy při řešení vašich specifických problémů - a ať rok 2011 přinese jen vše dobré!

Autor:
Ing. JOSEF ZÁMEČNÍK
starosta obce Písečná u Žamberka, vítěz soutěže Poštovní spořitelna Starosta roku 2010

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí