zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína - K zvládnutí recyklace jaderného paliva ještě 10 let

20.01.2011
Atomová energie
Čína - K zvládnutí recyklace jaderného paliva ještě 10 let

Čína bude potřebovat ještě nejméně deset let, než bude schopná znovu zpracovávat vyhořelé jaderné palivo. Informuje o tom v úterý agentura AFP.

Na začátku ledna Čína slavnostně oznámila, že její vědci vyvinuli technologii, která umožňuje znovu zpracovávat vyhořelé jaderné palivo. V úterý však čínská společnost China National Nuclear Corp. (CNNC) přiznala, že jim potrvá ještě nejméně deset let, než budou technologie moci "prodloužit životnost čínským uranovým ložiskům".

Čínští výzkumníci na technologii, kterou vlastní pouze Británie, Francie a Indie, pracovali 24 let. Peking plánuje začít s výstavbou jaderných elektráren nové generace, které budou moci recyklovaný materiál využívat.

Čína má v současnosti zásoby uranu maximálně na 70 let. Průlomová technologie zpracovávání vyhořelého materiálu údajně znamená zajištění paliva na mnohem delší dobu - tři tisíce let.

Zpracování vyhořelého paliva snižuje množství jaderného odpadu a bezpečně uzavírá jaderný cyklus.

V Číně nyní funguje 13 jaderných elektráren. Technologii recyklace vyhořelého paliva však zatím žádná z nich nepoužívá pro průmyslové účely.

Čína je zatím energeticky závislá především na uhlí, poslední dobou se však snaží zdroje energie diverzifikovat. Růst čínské ekonomiky vyvolává zvýšenou spotřebu energií a země se loni stala největším spotřebitelem na světě.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí