zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Začíná rekonstrukce a intenzifikace ČOV Česká Kamenice

20.01.2011
Čištění odpadních vod
Začíná rekonstrukce a intenzifikace ČOV Česká Kamenice

V České Kamenici dnes Severočeská vodárenská společnost slavnostně zahájila rekonstrukci a intenzifikaci čistírny odpadních vod. Stavba je ve finančním objemu 81,5 milionů korun (vč. DPH). Investorem stavby je SVS, které se podařilo získat dotaci Ministerstva zemědělství ve výši 22,939 milionů korun a zvýhodněný úvěr až do výše 36,048 milionů korun.

Slavnostního aktu zahájení stavby se v areálu ČOV zúčastnili zástupci SVS, zhotovitele, správce stavby, provozovatele, samosprávy, médií a další hosté.

Ing. Miroslav Harciník, generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti, dodává: "Rekonstrukce ČOV Česká Kamenice spadá do kategorie legislativně vyvolaných, tzv. strategických investic. Jde o jednu z posledních našich rekonstrukcí ČOV v rámci přechodného období. Její původní kapacita neumožňovala rozvoj aglomerace a připojování dalších obyvatel. Použití moderních technologií bezpochyby pozitivně ovlivní kvalitu vody v řece Kamenici."

"Z České Kamenice teče řeka krásnou oblastí Národního parku České Švýcarsko a právě sem se daří už deset let vracet původní rybí druh - lososa obecného. Naše stavba přispěje ke zlepšení kvality vody a tím i životních podmínek tohoto druhu. Je jedním ze zázraků přírody, že si čerstvě vylíhlí lososi zapamatují chemizmus vody, ve které se narodili, aby se pak v dospělosti vrátili do stejných míst zplodit nové potomstvo. Ať si tedy pamatují Kamenici čistou a vracejí se sem rádi,"doplňuje za vedoucího člena sdružení zhotovitelů Ing. Martin Borovička, generální ředitel SYNER, s. r. o. a dodává k náročnosti stavby, že staveniště ČOV se nachází na břehu řeky a protože se některé objekty budou zakládat až tři metry pod úrovní hladiny podzemní vody, stavaři budou zpočátku muset z jámy odčerpávat pronikající vodu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí