zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odstraňování povodňových škod v regionu působnosti SVS

24.01.2011
Povodně
Odstraňování povodňových škod v regionu působnosti SVS

Povodeň, která v srpnu 2010 zasáhla většinu Libereckého kraje a některé okresy Ústeckého kraje, způsobila rozsáhlé škody na vodárenské infrastruktuře Severočeské vodárenské společnosti a. s. (SVS). Severočeská vodárenská společnost jako vlastník a Severočeské vodovody a kanalizace, a. s. (SčVK) jako provozovatel vyčíslili povodňové škody souhrnně na 143 milionů korun. Do konce roku 2010 se podařilo odstranit necelé dvě třetiny škod.

Největší škody byly vyčísleny v lokalitách Chrastava, Hrádek nad Nisou a Cvikov v Libereckém kraji a v lokalitách Děčín, Hřensko, Česká Kamenice, Varnsdorf a Dolní Podluží v Ústeckém kraji. Na rok 2010 bylo naplánováno odstranění škod v objemu cca 91 milionů korun, na rok 2011 v objemu cca 52 milionů korun. Na realizaci i financování likvidace škod se dohodli vlastník SVS i provozovatel SčVK. Cca 10 milionů korun z celkového objemu představují opravy pojištěného majetku, což jsou budovy a strojní zařízení.

Do konce roku 2010 SVS financovala rekonstrukce v objemu 51 milionů korun. Jednalo se o 26 samostatných staveb, z nichž většina měla jako termín dokončení konec roku 2010. Pro sedm z těchto staveb se podařilo získat dotaci Ministerstva zemědělství ve výši 60% z realizačních nákladů, což v souhrnu představuje přibližně 20 milionů korun. Společnost SčVK do konce roku 2010 uskutečnila opravy za 23 milionů korun a dalších 5 milionů korun představovaly náklady na čištění a náhradní zásobování obyvatel pitnou vodou.

Skutečnost 2010
Rekonstrukce financované SVS
51,0 mil. Kč
Opravy pojištěného majetku financované SVS
10,0 mil. Kč
Celkem financování SVS v roce 2010
61,0 mil. Kč
Opravy majetku financované SčVK
23,0 mil. Kč
Náklady na čištění, náhradní zásobování vodou
5,0 mil. Kč
Celkem financování SčVK v roce 2010
28,0 mil. Kč
V roce 2011 proběhnou zbývající rekonstrukce financované SVS v objemu cca 43 milionů korun a opravy financované SčVK za cca 11 milionů korun. Tím budou do poloviny roku 2011 odstraněny veškeré následky loňských srpnových povodní v regionu působnosti SVS.
Plán 2011
Rekonstrukce financované SVS
43,0 mil. Kč
Opravy majetku financované SčVK
11,0 mil. Kč
Celkem v roce 2011
54,0 mil. Kč


Ing. Miroslav Harciník, generální ředitel SVS, dodává:"S ohledem na potřebu dokončit v tomto období strategické investice v oblasti čištění odpadních vod byla povodeň citelným zásahem do našich investičních plánů. S provozovatelem jsme však vyřešili postup i způsob financování oprav a rekonstrukcí. Velice oceňujeme také vstřícný přístup Ministerstva zemědělství, kde se v posledních týdnech loňského roku podařilo získat pro některé naše stavby dotace."

Za provozovatele vodohospodářské infrastruktury dodává Ing. Bohdan Soukup, generální ředitel společnosti SčVK: "V období povodní bylo pro nás prioritou obnovení dodávky vody v postižených lokalitách. Pracovali jsme na zprovoznění dodávek pitné vody a odkanalizování. Na pomoc přijeli i zaměstnanci a mechanismy ostatních vodárenských společností, kterým se Liberecký kraj stal na tři týdny bydlištěm. Pomoc směřovala i do oblastí, které SčVK neprovozuje. Chyběla pitná voda, proto společnost zajistila do těchto oblastí dodávku balené vody. Frýdlantsku přijeli kolegové z Pražských vodovodů a kanalizací, a. s. (PVK) na pomoc se dvěma kombinovanými tlakovými vozy. Do Nové Vsi PVK také poskytly dvě cisterny na pitnou vodu. Poškozeným obcím se dodaly i vysoušeče, zapůjčené u zahraničních kolegů v rámci skupiny Veolia Voda v Německu a Rumunsku."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí